פריצת דיסק: לא חייבים ניתוח

בשורות טובות לסובלים מפריצת דיסק מותני: טיפול כירופרקטי מיוחד יוכל לטפל בבעיה ללא ניתוח. דוקטור שחר קנין מסביר על התופעה, על הכאב, וגם - איך מטפלים וכיצד אפשר למנוע

הגורם השכיח ביותר לפריצת דיסק הוא יציאת (פריצת) החומר התוך-דיסקי אל תוך התעלה השדרתית, או אל תוך תעלות העצבים הצידיים שמתוכן מגיחים העצבים אל הגף התחתון. גורמים אחרים ונדירים יותר המסוגלים לדמות פריצת ריסק הנם גידולי עצם או עצב שונים, ודלקות חיידקיות.

הסימפטומים המלווים פריצת דיסק הנם רבים ומגוונים, אך הבולט שבהם הוא הכאב החד והחריף המקרין מן הגב התחתון אל הרגל. כאב זה הנקרא כאב 'סיאטי', עלול להיות מלווה עם תחושת נימול, צריבה, חולשה ואפילו במקרים מסוימים ניוון שרירי. הכאב הסיאטי מחמיר בדר"כ עם מאמץ, הרמת חפצים כבדים, שיעול ועיטוש.

אוכלוסייה בסיכון

  • אוכלוסיה בסיכון לפריצת דיסק מותני : עובדי מפעלים , סבלים המרימים חפצים כבדים.
  • טייסי מסוקים, נהגי משאיות, החשופים למכשור רועד.
  • בעלי משקל עודף או אנשים שאינם עוסקים בפעילות גופנית. וכן אלה העוסקים בספורט כגון:טניס, סקווש וקפיצות.
  • גברים בגילאים 30-50

 

כיצד נוצר הכאב?

הכאב מוקרן בדרך כלל אל הגף התחתון. הקרנת הכאב תלויה במיקומו של הדיסק הפגוע: פריצת הדיסק השכיחה ביותר היא בין החוליה המותנית החמישיתL5 - - לעצם העצה שתגרום ללחץ על עצב. כיוון שחלק ניכר של המעטפת החיצונית של הדיסק מכיל קולטני כאב, החולה עלול להרגיש כאב מקומי לפני הופעת הקרינה לגפיים.

אופי הכאב
הכאב בפריצת דיסק הינו חריף, מהיר ומלווה ברוב המקרים בהקרנה לאזור המעוצבב ע"י העצב הלחוץ. בשלב החריף, רמות הכאב יעלו עם תנועות, שיעול, עיטוש ומאמץ. תחושות נימול לרוב עם הכאב או לאחריו. חולשות שרירים בגף התחתון ואף ניוון שרירים עלול להופיע עם לחץ רב וממושך על העצבים.

מקרים קשים ונדירים יותר הם המקרים בהם הפריצה היא מרכזית אל תוך התעלה השדרתית. במקרים אלו, אם הלחץ על חוט השדרה הנו רב, יופיעו חסרים נוירולוגים קשים הדורשים התערבות רפואית מידית בביה"ח. בין התופעות הקשות, אבדן שליטה על הסוגרים ושיתוק.

הגורמים לפריצת הדיסק
בחלק ניכר מן המקרים קדמו לפריצת הדיסק תנועות לקויות בעמוד השדרה. כפיפה לפנים ברגליים ישרות עם רוטציה נחשבות לתנועות המזיקות ביותר הגורמות לקרעים מיקרוסקופיים של המעטפת החיצונית של הדיסק. אם מוסיפים לתנועות השגויות עומס ומשקל הרי לפניכם מתכון צפוי לפריצה. מתוארים בסרות הרפואית גם מקרים נדירים בהם רקמת מעטפת הדיסק הייתה כבר חלשה מאד ורק לחץ קל כשיעול או עיטוש, גרמו לפריצת דיסק.

גורמי הסיכון העיקריים לפריצת דיסק מותני
1. משקל עודף
2. חוסר פעילות גופנית
3. עישון
4 . גברים בין 30-50
5. הרמת חפצים כבדים סבלים, פורקים ועובדי מפעלים.
6. חשיפה למכשור רועד טייסי מסוקים, נהגי משאיות
7. ספורט טניס, סקווש וקפיצות.

אבחון הבעיה
בטרם ביצוע ההדמיות והבדיקות היקרות, ניתן לאבחן לחץ עצבי תוך שימוש בבדיקות נוירולוגיות ואורטופדיות פשוטות יחסית. את הפריצה עצמה ניתן לזהות אך ורק ע"י הדמית CT ו-MRI וזאת יש לעשות רק על מנת לשלול פתולוגיות אחרות. מסתבר כי רבים חיים עם התופעה ללא צורך לניתוח. מנותחים רבים ממשיכים לסבול גם לאחר הניתוח ואף ניתן לאבחן בבעיות אחרות בעמוד השדרה הנגרמות מן השינוי המכאני שנוצר בעקבות הניתוח.

הטיפול
רוב החולים ייהנו מהקלה בכאבים מיד עם ירידה בתגובה הדלקתית באזור. זאת ניתן להשיג ע"י תרופות נוגדי דלקת או לחילופין קירור האזור ע"י הנחת שקית קרח כל שעה למשך 15 דקות. הקרח והמנוחה יעזרו להוריד את הנפיחות והדלקת האזורית ב 72 השעות הראשונות להופעת הכאבים.

הטיפול הכירופרקטי בפריצת דיסק: טיפול כירופרקטי הכולל מניפולציות שדרתיות עדינות ומתיחות יורידו את הלחץ התוך-דיסקי ואף הם ישפרו את הרגשת המטופל. סדרת הטיפולים יעילה וחוסכת צורך בניתוח, למעט במקרים קשים של פריצת דיסק בהם הפריצה מצרה בלמעלה מ-30% את התעלה. במידה והכאבים נמשכים, בלתי נסבלים ולא מגיבים לטיפול נוגד דלקת וטיפול כירופרקטי (לפחות 15 טיפולים, שלוש פעמים בשבוע), יש לפנות לטיפול תרופתי אחר כמו הזרקה אפידוראלית ובמקביל יעוץ כירורגי. אם נקבע ע"י אורטופד מנתח כי יש לבצע דיסקקטומיה, בו מוצא חלק מן הדיסק הלוחץ ישירות על העצב.

דוקטור שחר קנין, כירופרקטור, מועסק במרפאת המומחים, המרכז לספורט של אוניברסיטת ת"א, וסגן נשיא האגודה הישראלית לכירופרקטיקה. www.gavtov.co.il

 

 

נא להמתין... נא להמתין...