מיתוסים, שאלות ותשובות בנושא איידס

האם לסביות יכולות להדבק, האם מין אוראלי מסוכן, כיצד ניתן לחיות עם המחלה, במה עוזר הקוקטייל, האם יתושים מעבירים את הנגיף, ועוד מיתוסים ושאלות נפוצות בנושא איידס ו-HIV

אילוסטרציה. צילום: Ed Uthman, flickr.

המיתוס: מחלת האיידס תוקפת רק הומואים

האמת: נגיף ה-HIV איננו מבדיל בין בני אדם, והיום כבר ברור ומוסכם שמדובר במחלה של כולם. מחלת האיידס התגלתה לראשונה אצל הומואים בארצות-הברית, והתפשטה במהירות בין היתר בשל הרגלי המין השונים של הקהילה לעומת הציבור ההטרוסקסואלי ובהן תכיפות קיום יחסי המין, והעובדה שהנגיף עובר טוב יותר במין אנאלי. התגברות המודעות למחלה, ובעיקר בקרב הומואים, הובילה לצמצום מספר הנשאים המתגלים מדי שנה בקרב הומוסקסואלים. אך בשנים האחרונות נרשמת עליה מחודשת במספר הנשאים ההומוסקסואלים המתגלים מדי שנה בעולם, וגם בישראל נרשמת עליה דומה.

המיתוס: אי אפשר להידבק במציצה

האמת: רוב החוקרים טוענים כי ההדבקה ב-HIV במגע מיני אוראלי היא נדירה ביותר. אך חשוב לציין כי מאחר והנגיפים נמצאים בנוזל הזרע, שפיכה בפה מגבירה את הסיכון להעברת הנגיף, ובעיקר אצל אנשים הסובלים מפצעים וכיבים פתוחים בחלל הפה והגרון. מחקרים מסוימים גורסים כי נגיפי ה-HIV נמצאים מצויים בכמות קטנה גם בנוזל המקדים לשפיכה (pre-cum), ובהפרשות הנרתיק (בנשים), ולכן ניתן להידבק גם ממציצה / מין אוראלי (לצד המוצץ). יצויין, כי הסיכון להדבקה במין אוראלי הוא קטן, וקיים בעיקר לצד המוצץ (גבר או אישה). במקרה של פצעים פתוחים או מדממים בחלל הפה, דלקת חניכיים או כיבים, עשויה להיות הדבקה גם במין אוראלי.

המיתוס: לסביות לא יכולות להידבק ב-HIV

האמת: בניגוד לדעה הרווחת, נגיף ה-HIV יכול לעבור במגע מיני בין שתי נשים וישנן נשים שנדבקו בנגיף כתוצאה מקיום יחסי מין עם נשים אחרות. הנגיף נמצא בנוזלים המופרשים מהנרתיק, ומסוגל לעבור במגע בין ריריות ורקמות, וכן מקיום מין אוראלי, במידה וקיימים פצעים פתוחים בפה (אפילו פצעים זעירים שלא ניתן לחוש בהם). שימוש בצעצועי מין משותפים מבלי לחטא אותם, מהווה אף הוא דרך להעברת נגיף ה-HIV. נשים ביסקסואליות המקיימות יחסי-מין עם גברים ונשים, חשופות יותר להדבקה באיידס במקרה של מין לא בטוח.

המיתוס: האיידס היא מחלה סופנית וממיתה

האמת: נגיף ה-HIV פוגע במערכת החיסון של הגוף וגורם לירידה במספר תאי ה-T הנלחמים במחלות, זיהומים ומזיקים שונים החודרים לגוף. ללא פיקוח, הנגיף יכול לגרום לירידה בכושר העמידות של הגוף לזיהומים, דבר העלול להסתיים במוות. כאשר מספר הנגיפים בדם ("עומס נגיפי") עולה, במקביל לירידה משמעותית במספר תאי ה-T (מ-200 תאים לכל מיליליטר דם ואף פחות), מתפתחות מחלות קשות. חקר נגיף ה-HIV ומחלת האיידס הוביל לפיתוחן של תרופות יעילות מאוד המאפשרות לשמור על איזון קבוע ולצמצם משמעותית את העומס הנגיפי בדם. תרופות אלה פוגעות במנגנוני הרבייה של נגיפי ה-HIV, מצמצמות את מספרם בדם, ומקטינה את מספר תאי החיסון המתים, כך שההתנגדות החיסונית של הגוף נשמרת תקינה. במקביל, נשאי ה-HIV מודרכים כיצד לשמור על בריאותם, בין היתר באמצעות תזונה נכונה, הקפדה על נטילת תרופות במועד ובכמות המתאימה, מעקבים רפואיים ועוד. כך שניתן לחיות חיים שלמים גם הנגיף, והמחלה נחשבת כיום כמחלה כרונית.

המיתוס: קוקטייל התרופות מעלים את ה-HIV

האמת: נכון להיום, אין תרופה המעלימה את נגיפי ה-HIV בדם ומרפאה איידס. הטיפולים התרופתיים הקיימים מפחיתים את מספר הנגיפים בדם (העומס הנגיפי), אך הם אינם מסוגלים להעלימם באופן מוחלט. הקפדה על נטילת התרופות בזמן ובמינונים המתאימים, במקביל לבדיקות תקופתיות ומעקב רפואי הדוק, מאפשר לנשאים לחיות עם איידס אך לא להירפא ממנו. לעתים, מפגינים הנגיפים כושר עמידות בפני התרופות, ולכן מרבית הטיפולים כוללים שילוב של מספר סוגי תרופות. נטילה לא סדירה של ה"קוקטייל" (שילוב התרופות), עלולה לגרום לעליית מספר הנגיפים העמידים לתרופות ועם הזמן להקטנת יעילותן עד כדי הפסקת השפעתן על הנגיפים.

המיתוס: ניתן להידבק ב-HIV/איידס במגע / רוק / עקיצות חרקים

האמת: נגיף ה-HIV קיים בנוזלי הגוף דוגמת נוזל זרע, נוזלי הנרתיק, חלב אם, דם ורקמות ריריות שונות. מגע בנוזלים או רקמות אלה, עלול לגרום למעבר הנגיף מגוף הנשא לגופו של אדם בריא. ה-HIV אינו מסוגל להתקיים באוויר, והוא מושמד בחשיפה לאוויר ותנאי יובש. כשנגיף ה-HIV בא במגע עם האוויר, הוא מתחמצן בתוך 30 שניות עד 5 דקות, ומושמד. כך שלא ניתן להידבק במגע באדם חולה או נשא (אלא, כמובן, בפצעים פתוחים או נוזלי גוף), וגם לא בשימוש בכלי אוכל, מושב אסלה, מגבות, בגדים ועוד.

כמו כן, לא ניתן להידבק כתוצאה מרחצה משותפת בבריכה, בסאונה או באמבטיה / מקלחת. מחקרים רפואיים רבים שנערכו לא מצאו עדויות לקיומם של נגיפים ברוק בכמות המספיקה להדבקה, כך שהדעה הרווחת גורסת כי לא ניתן להידבק ב-HIV/איידס בנשיקה, אלא אם קיימים פצעים פתוחים / מדממים בפה. יצויין, כי הרוק מכיל אנזים הפוגע בנגיף וביכולתו להתרבות ולהדביק את תאי הגוף. שתן, צואה, זיעה, דמעות גם נוזלי גוף אלה אינם מכילים HIV כלל, או שכמות הנגיפים בהם קטנה ואיננה מאפשרת הדבקה. בניגוד למחלות אחרות המועברות על-ידי חרקים, בשל אופיו של נגיף ה-HIV, לא ניתן להידבק באיידס מעקיצות של חרקים: יתושים, פשפשים, קרציות, כינים, ועוד. נגיף ה-HIV לא מסוגל להתקיים בסביבה שאינה גוף האדם במשך זמן רב, ונראה כי הנגיפים מושמדים בתוך גוף החרקים לפני שהם עוברים מאדם לאדם.

המיתוס: איידס לא עובר במגע מיני יחיד, אי אפשר להידבק "בפעם הראשונה"

האמת: נגיף ה-HIV מסוגל לעבור מאדם לאדם גם במגע מיני יחיד, וישנם מקרים רבים של אנשים שקיימו יחסי מין לא מוגנים ונדבקו בנגיף בפעם הראשונה שנחשפו אליו. הנגיף נמצא בנוזלי הגוף בריכוזים משתנים (כתלות בעומס הנגיפי ובמצב המחלה בגוף הנשא), וגם מגע חד-פעמי עלול להוביל להדבקה. מובן שמבחינה סטטיסטית, הסבירות למעבר הנגיף הולכת וגוברת ככל שתכיפות המגע עם הנשא גבוהה יותר, אך ניתן בהחלט להידבק גם מפעם אחת.

המיתוס: רוב חולי ונשאי האיידס הם בני 30 ומעלה

האמת: מחלת האיידס מתפרצת בדרך כלל כעבור שבע שנים (בממוצע) לאחר ההדבקה, אך שלושה חודשים לאחריה כבר ניתן למצוא בדם נוגדנים לנגיף. בעבר, חוסר המודעות הציבורית למחלה, והיעדר ידע רפואי מתאים אצל אנשי מערכת הבריאות, הובילו לכך שמרבית המקרים שהתגלו היו של חולי איידס אצלם התפשטה המחלה והתפרצה באלימות רבה. מקרים אלה התגלו כשבע שנים עד עשור לאחר ההדבקה, ולכן הם היו, בדרך כלל, מעל גיל 30. מחקרים שנערכו בארצות-הברית ואירופה, הראו כי קבוצת הסיכון המשמעותית ביותר בקרב גברים הומוסקסואלים היא של צעירים, בגילאי 25 עד 35. אך חשוב לזכור שהנגיף איננו מבדיל בין נטיות מיניות, השכלה, דת, לאום, גיל, מין או צבע עור ולכן כל הכללה והסקה הנובעת ממנה, מוטעית ואף מסוכנת. באפריקה, כ-1.5 מיליון ילדים (מתחת לגיל 12) הם נשאים או חולים. במזרח אירופה וברית המועצות לשעבר, מרבית החולים והנשאים הם צעירים מתחת לגיל 30. בארצות הברית נרשמת התפלגות סטטיסטית דומה, כשגיל הנשאים והחולים נע סביב גיל ה-30. במהלך שנת 2004 ו-2005 השתנתה מפת ההדבקה, ורוב הנדבקים החדשים בישראל שהתגלו היו בין הגילאים 17-22. מאז שינוי זה, נשאר אחוז הנשאים החדשים המתגלה מדי שנה גדול ביותר בקרב הומואים צעירים, מתחת לגיל 22.

המיתוס: אפשר "לראות" על אדם שהוא נשא / חולה

האמת: גם ללא טיפול תרופתי, בתקופת הנשאות ולפני התפרצות המחלה (תקופה שיכולה להמשך שנים רבות), לא סובלים נשאי האיידס מתסמינים קליניים כלשהם, ולא ניתן לזהותם או לראות סימנים חיצוניים למחלה. חלק מהנשאים כלל אינם יודעים כי נדבקו, והם עלולים להעביר את הנגיף ביחסי מין שאינם מוגנים. הדרך היחידה לגלות האם אדם נושא HIV או לא, היא באמצעות בדיקת נוגדנים בדם.

המיתוס: אפשר להשתמש בקוטל זרע במקום קונדום

האמת: מרבית המחקרים מראים כי השימוש בקוטלי זרע אכן מקטין במידת מה את הסיכון להידבק ב-HIV, אך בשום אופן לא מדובר בתחליף אלא כתוספת ביטחון בלבד. נוזלים קוטלי זרע אינם מסוגלים להשמיד את כל הנגיפים, שמספרם בתוך טיפה אחת של נוזל זרע עשוי לעמוד על מיליונים.

המיתוס: יש תרופה לאיידס, שנותנים שבוע-שבועיים אחרי ההדבקה

האמת: לא קיימת תרופה המעלימה לחלוטין את נגיפי ה-HIV בדמם של נדבקים. קיים טיפול תרופתי מורכב ביותר, במקרה שישנו חשד ממשי להדבקה, והוא ניתן לאנשים שקיימו יחסי מין עם נשאים או שהם חושדים מעל לכל ספק סביר כי נדבקו ב-HIV כמה ימים לפני כן. טיפול זה כולל שילוב של כמה תרופות חזקות, המונעות התפשטותו של הנגיף לגוף ומצמצמות את הסיכון להדבקה. יצויין, כי טיפול זה הוא ניסיוני וראשוני, והוא כרוך בתופעות לוואי חמורות מאוד ובלתי-נעימות. מידת היעילות שלו במניעה איננה ברורה, מאחר ומלכתחילה לא ניתן לדעת האם האדם המקבל את הטיפול אכן נדבק או לא כך שיעילותו לא נבדקה.

המיתוס: נשאים יכולים לקיים יחסי-מין לא מוגנים עם נשאים אחרים

האמת: לנגיף ה-HIV כמה צורות וטיפוסים, השונים זה מזה בתכונותיהם, עמידותם לתרופות, אופיים ומידת האלימות שלהם. שני נשאי איידס שמקיימים יחסי מין שאינם מוגנים, עשויים להדביק אחד את השני בזן שונה של הנגיף השוכן בגופם, ובכך להגביר את הסיכוי לעליית העומס הנגיפי בדם במקביל לירידה במספר תאי ה-T. מחקרים מראים באופן חד-משמעי שניתן להידבק באיידס פעמיים ואף יותר, דבר המפחית באופן דרמטי את יעילות הטיפול והקוקטייל (המותאם במיוחד לפי סוג הנגיף), ומקטין את סיכויי הנשאים לחיות. לכן, גם נשאים צריכים לקיים ביניהם מגע מיני מוגן.

מדריך זה פורסם לראשונה ב-06/09/2005 ומתעדכן תדיר מאז.

נא להמתין... נא להמתין...