תפילה לבובי

אמו של בובי גריפין גילתה שהוא הומו, ודרשה ממנו לעבור טיפולי המרה במטרה "לתקן" את נטיותיו. כשהוא התאבד, היא נקלעה למשבר אמונה והפכה ללוחמת למען זכויות הלהט"ב

תפילה לבובי, לירוי ארונס. צילום: עטיפת הספר.

בובי גריפית היה נער אמריקני רגיל שחי חיים טיפוסיים, אולי אפילו משעממים. הוא היה תלמיד לא רע, הצליח בבית הספר, והיו לו כמה חברים. אבל מעל החיים השבלוניים האלו ריחף איום ממשי, כתם שחור שדחף אותו לבצע מעשה טראגי ששינה לנצח את חייהם של בני-משפחתו.

בובי היה הומו, שגדל בבית דתי. אמו, נוצריה אדוקה מהזרם הפרסביטרי, ראתה בזהותו המינית של בובי אתגר של ממש, והיא החליטה לשנותה. הוא נדרש לעבור טיפולי המרה קשים, והסכים לעשות זאת כדי לא לאכזב את אמו. בעוד שהאם, מרי, דוחקת בבנה "לעקור מתוכו" את "יצר הרע", הולך ומתערער מצבו הרגשי של בובי. גם כשהוא בורח מהמשפחה וטיפולי ההמרה הקשים, הוא מוצא את עצמו מנותק ובודד, ונדרש להתמודד עם תחושות אשם קשות שנטעו בו הוריו, אחיו והקהילה הדתית בו הוא חי.

זמן קצר לאחר שהורחק ממשפחתו, בובי מתאבד, לא לפני שהוא משאיר אחריו יומן מפורט וקורע לב, שמתאר את חוויותיו הקשות וניסיונו להציל את נפשו. האם מגלה את היומן לאחר מותו של בנה, וחווה משבר אמונה מאסיבי. היא מבינה שטעתה כשניסתה "לתקן" את בובי, ומחליטה לשנות את דרכיה וסט האמונות שלה. לימים הפכה מרי לאחת הפעילות הבולטות בקהילה הגאה, והיא מובילה מאבקים לזכויות אדם בכלל וזכויות להט"ב בפרט. 

התאבדותו של בובי העלתה לדיון קונפליקט ממשי של אנשים הגדלים בקהילות דתיות אדוקות, ומעלה שאלות נוקבות בדבר אחריותה של המשפחה וההורים לגשר בין אמונות דתיות מצד אחד, לבין זכויתיהם של בני המשפחה להגדרה עצמית ולחופש בחירה. הספר מציג בצורה יוצאת מן הכלל את הטרנספורמציה הכואבת שנדרשה אם אחת לעבור, על רקע אובדן בלתי-נסבל ותחושות אשם שאי-אפשר אפילו להתחיל ולדמיין. זהו ספר אנושי מאוד, אבל לא דידקטי או מטיף, הוא מלמד משמעות בדרך עדינה וזהירה, לא מטיפה או מתנשאת.

הספר הפך לפופולרי מאוד ועובד לגרסה קולנועית בלתי-נשכחת בכיכובה של סיגורני וויבר ב-2009. 

הספר "תפילה לבובי" המבוסס על סיפור אמיתי, והוא קנה לעצמו מקום מרכזי בספרות הגאה. המחבר, לירוי ארונס, גר במשך תקופה בישראל וניהל מערכת יחסים עם גבר ישראלי שאף כתב את ההקדמה לספר הנפלא שראה אור בעברית בהוצאת כרמל ב-2011. 

תפילה לבובי / לירוי פ' ארונס, הוצאת כרמל.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...