העגבת חזרה - ובגדול

מאות מקרים אובחנו בשנים האחרונות בישראל, ומספר הלוקים במחלה נמצא בעלייה מתמדת. עיקר הנדבקים הם גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים. מהי מחלת העגבת, איך תדעו אם נדבקתם, וכיצד אפשר לטפל בה. מדריך מקיף

חיידקים גורמי עגבת
חיידקים גורמי עגבת. צילום: CDC, ויקיפדיה.

בשנים האחרונות חזרה מגפת העגבת – ובגדול! אם עד 2007 לקו אנשים בודדים במחלה זו בישראל, בשנים האחרונות נתגלו למעלה מ – 300 מקרים, רובם בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים.

מהי העגבת?

עגבת היא מחלה המועברת במגע מיני שנגרמת על ידי חיידק המכונה טרפונמה פלידום. המחלה מכונה על ידי הרופאים "החקיין הגדול" כיוון שהיא עשויה לגרום לתסמינים המחקים מחלות רבות. המשוררים סגדו לה ובעבר כתבו עליה בלדות רבות בהן הם תיארו את העיוותים הרבים שגורמת המחלה באנשים שאינם מטופלים בה (מה לעשות, לך תבין משוררים מימי הביניים). למעשה, הקונדום הראשון (כן, כן, זה שיוצר מעור כבש) הומצא על מנת למנוע העברת עגבת מאדם לאדם, למרבה הצער (ולמזלן של הכבשים), הוא לא ממש עשה את העבודה בצורה יעילה.

איך נדבקים?

העגבת אוהבת את העור והריריות של אברי המין, הווה אומר, מגע/חיכוך עור וריריות זה בזה תורם להדבקה. מבחינת העגבת (כמו גם מבחינת רוב האנשים בעולם) גם הפה והלוע נחשב לאיבר מין כך שיש בהחלט העברה במציצות. החיידק יכול לעבור בכל חדירה, מציצה, או אפילו מגע של עור בריא בפצע עגבתי (ראה בהמשך מהו). שימוש מתמיד בקונדום בהחלט מפחית את הסיכון להדבקה, אבל לא מונע אותה לחלוטין. למרבה המזל העגבת אינה עוברת בלחיצת יד, חיבוק, שימוש בכלים משותפים, ישיבה בשירותים (אלא אם כן מישהו יושב עליך) וכדומה.

למה גורמת העגבת?

למחלת העגבת שלושה שלבים (לפחות): בשלב הראשון המתרחש כשלושה שבועות לאחר ההדבקה (אך יכול להתרחש גם עד שלושה חדשים לאחריה) מופיע פצע קטן שבדרך כלל אינו כואב (פצע עגבתי). כאשר הפצע מופיע על הפין או בלשון ניתן לראות אותו, אולם אם הוא מופיע בפי הטבעת או במעמקי הפה ניתן לא להיות מודעים אליו כיוון שכאמור הוא אינו כואב. גם ללא טיפול הפצע מחלים אבל החיידק לא נעלם, וכך קורה שמספר שבועות או אפילו חדשים לאחר מכן מתפתח השלב השני של המחלה.

שלב זה מאופיין בפריחה שיכולה להופיע על הגוף וכן בכפות הידיים והרגליים. הפריחה יכולה להיות מאוד עדינה כך שהחולה לא ישים לב אליה. לעתים יכולה להיות גם מחלת חום. גם שלב זה חולף לו ללא טיפול, אבל, שוב, החיידק אינו נעלם ונשאר בגוף.

וזה השלב השלישוני, היכול להופיע לאחר שנים, ש"מדליק" את משוררי הבלדות אבל לחולה עושה שמות בגוף. הפגיעות יכולות להיות בכל איבר ואיבר אולם האיברים שנפגעים בשכיחות הגבוהה ביותר הם המוח (מה שעלול לגרום למחלה פסיכיאטרית או נוירולוגית קשה), הלב ואבי העורקים (מה שעלול לגרום לאי ספיקת לב קשה), המפרקים (מה שעלול לגרום לעיוות בברכיים ולקשיי הליכה), העיניים (מה שעלול לגרום לך לראות הכל כמו דרך חור של קש) ועוד ועוד. בסופו של דבר, עלולה העגבת בשלב זה לגרום למוות לא נעים במיוחד.

אימא'לה, יש טיפול?

ודאי וודאי. זריקת פניצילין אחת מחסלת את החיידק בשלב הראשוני והשני. אם אדם נושא את חיידק העגבת מעל שנה או למשך זמן בלתי ידוע יש צורך בשלוש זריקות פניצילין. כאשר העגבת חדרה למערכת העצבים אולם לא הספיקה לגרום לנזק ממשי במוח ניתן עדיין להכחיד את החיידק ולמנוע את ההרס באמצעות מתן אנטיביוטי ממושך דרך הוריד (ממושך, הווה אומר 10-21 ימים).

אז איך מאבחנים?

בבדיקת דם פשוטה. אם אתה ערני לפצעים באברי המין או לפריחה שאין לה הסבר מומלץ לבצע בדיקת דם לעגבת. אם אין לך כלום אבל אתה מקיים יחסי מין (ואם לא, אז למה אתה קורא את זה בכלל ?) מומלץ לבצע בדיקת עגבת אחת לשנה. אגב, גם אם הייתה לך עגבת וטופלת אינך מחוסן ואתה עלול להידבק שוב, ולכן עדיין אתה צריך להיבדק אחת לשנה.

עגבת ואיידס

מעבר לכל הצרות שתוארו לעיל אנו יודעים היום שעגבת מגבירה את הסיכון להדבקה ב- HIV (הנגיף הגורם לאיידס) במידה ואתה מקיים יחסי מין עם נשא HIV ללא קונדום. לכן, האבחון והטיפול בעגבת מפחיתים גם את הסיכון להדבקה באיידס.

היכן ניתן להיבדק ?

בקופת החולים, במרפאות למחלות מין של משרד הבריאות, במרפאות האיידס בבתי החולים בארץ, ובמרפאת גן מאיר.

זכרו! העגבת כאן, ובגדול. מאות מקרים אובחנו בשנים האחרונות בישראל, ומספר הלוקים במחלה נמצא בעלייה מתמדת. לכו להיבדק באופן סדיר וקבלו טיפול במידה ואתם נשאי החיידק. זו הדרך היחידה להתמודד עם מגפת העגבת שנפלה עלינו.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...