אתם שאלתם, המומחים ענו

הילה שאלה על כושר גופני בזמן ההריון, "חיילת" סיפרה על קשיים עם ההורים, ואילו אייל העלה מספר שאלות חשובות בנושא איידס. מומחי הבריאות של GayMed השיבו להם

הילה שאלה בפורום כושר ותזונה:
אני בת 32, נמצאת בהריון (חודש שני). כרגע אני רזה, בלי להתאמן בחדר כושר, אבל אני פוחדת להשמין מאוד בהריון כפי שקרה לאחותי.

האם יש תוכנית כושר כלשהי שמתאימה לנשים בהריון? איך מומלץ בכלל להתאמן?

דיוויד, מנהל חדר הכושר של מועדון Beyond ענה:
קודם כל מזל טוב!
עכשיו נבהיר נקודה מאוד חשובה: מאמן הכושר הוא אינו רופא כך ששום תשובה אינה יכולה לספק אותך אלא רק לאתגר או לאכזב אותך. בקשר לשלב ההריוני שבו את נמצאת, הוא השלב הקריטי בכל התהליך ההריוני.

לא ארצה לסכן את העובר במתן תכנית אימון ואפילו הקלה ביותר לנוכח העובדה שאין לך ניסיון אימון קודם בחדר הכושר.

בקשר לנושא ההשמנה אמליץ לשלב תכנית תזונה מאוזנת ולהיפטר ממיתוס האכילה לשני אנשים. לאחר החודש השלישי תוכלי בהחלט להתאמן אך רק בהמלצת ובאישור רופא!

מומלץ להפסיק להתאמן כחודש וחצי חודשיים לפני מועד הלידה כדי לא לחזק שרירים שעלולים להפריע בתהליך הלידה.

אימון גופני לאישה בהריון יכול מאוד לתרום להתפתחות העובר, כמו כן להרגיע אותו בכל שלבי ההריון.
מומלץ לצרוך הרבה נוזלים במהלך אימון של אישה בהריון ולשמור על חום גוף נמוך.

יש להיוועץ ברופא כדי לקבל נתונים מדויקים לאימון בכל תקופה שהיא במהלך ההריון.

* * *

"חיילת" שאלה בפורום ייעוץ פסיכולוגי:
סיפרתי להורי על הנטייה המינית שלי לפני שנה, מאז חיינו השתנו ב-180 מעלות. במשך השנה עזבתי את הבית, חזרתי ועזבתי שוב... עכשיו אני גרה בבית, וזה פשוט גיהנום!
הורי אינם מתמודדים עם המצב!
בעבר הלכנו לטיפול אצל פסיכולוגית, אך הטיפל לא עזר יותר מידי, אימי ציפתה שהתוצאות יהיו חד משמעיות - שאני אחזור "למוטב"! זה כמובן לא קרה, ואין צורך להסביר מדוע.
כמו כן, הטיפול הפסיכולוגי הוא עסק יקר ולכן קשה מאוד להתמיד בו.

כעת, אני מנסה לתקשר עם ארגונים במו תהי''לה על מנת למצא עזרה/תמיכה כלשהי להורי, אבל קשה לי להאמין שזה יעזור בהרבה, כי הורי הם דוברי רוסית, ולכן יהייה להם מאוד קשה לעבור את החויה הזו בשפה העברית.

בכל אופן, רציתי לשאול את דעתך שנושא, ואולי תוכל ליעץ לי כיצד עוד אני יכולה לפעול על מנת לעזור להורי להתמודד?

הפסיכולוג עופר מאורר ענה:
חיילת יקרה.

למרבה הצער, ליציאה מן הארון בפני ההורים עלול להיות מחיר אישי כבד. מחיר כזה עלול לכלול ניתוק קשר עם המשפחה, העתקת מקום המגורים למקום אחר ואף שינוי מקום העבודה. בחלק מן המקרים, חששות אשר התעוררו לפני מעשה מתגלים כמוצדקים. מוכרים לי מספר סיפורי-חיים קשים של מטופלים ומטופלות אשר היו צריכים להתמודד עם סיטואציות חיים קשות ביותר לאחר שיצאו מהארון בפני משפחותיהם. ואולם, וזאת אני רוצה להדגיש ביותר, מקרים אלה אינם מהווים את הכלל כי אם היוצא מן הכלל, ומה שנראה "ברור" לפני מעשה, מתגלה לא אחת כאזעקת שוא. במרבית המקרים, החששות אינם מתאמתים, ואחרי תקופה מכאיבה של הסתגלות (שיכולה להיות קצרה, ארוכה ואף ארוכה מאוד) היחסים עוברים נורמליזציה והתייצבות בסטטוס-קוו כזה או אחר, המאפשר לצדדים לחיות תוך כבוד הדדי.

תגובותיהם של הורייך, קשות ומכאיבות ללא ספק, אך גם לא בלתי-מוכרות לחברי קבוצות ההורים של תהיל"ה, הפוגשים הורים מודאגים כמו הורייך מדי שבוע בשבוע. התגובות הללו מוכרות היטב גם לפסיכולוגים הנפגשים עם הורים כאובים, המנסים להבין מה קרה לבת או לבן ה"טובים" אשר חשבו שגידלו. תפיסותיהם המוצהרות של הורייך לגבי נושא הלסביות ונסיונותיהם לכפות אותן עלייך נשמעים כעת פסקניים ומוחלטים, ואולם, הורים רבים מודים, שנים לאחר תום המשבר, שהנסיונות הללו היו נסיונות נואשים, ושבתוך תוכם ידעו שהם נלחמים מלחמה אבודה. עוד הם מספרים לעתים, שבתוככי נפשם ידעו כבר מזמן שהבת או הבן מעדיפים את בני מינם.

זאת ועוד: תגובות קיצוניות של הורים עשויות לבטא לא רק את כעסם ואת רצונם להעניש, כי אם גם את מצוקתם האישית הרבה: את תדהמתם, כאבם וחוסר יכולתם להבין את בתם, שמתגלה כמישהי השונה מהפנטזיה האידיאלית שהיתה להם לגביה. נדמה כי המצוקה הרבה שבה הם מצויים, מעוורת אותם מלראות את מצוקתך שלך, ודווקא בזמן בו את כל כך זקוקה להם לצידך.

בשורה התחתונה, כמה עצות מעשיות:
1. עלייך לנסות ולבנות לעצמך מוקדם ככל הניתן בסיס כלכלי עצמאי (תוכלי לשוחח עם פקידת ת"ש בעניין אישור עבודה בזמן השירות הצבאי), כזה שיאפשר לך לצאת מהבית ולשכור לעצמך מקום משלך. כך תוכלי למנן את הביקורים בבית ההורים ולקום וללכת לביתך בכל עת שהתנהגותם כלפייך הופכת לפוגענית מעבר למידה סבירה. כך תוכלי להמשיך להיות איתם בקשר אך גם לשמור על עצמך מפגיעה נפשית.

2. תוכלי לנסות ולשתף קרובי משפחה המקורבים להורייך ואשר עליהם את סומכת שיוכלו להוות לך 'בני ברית' ותומכים. הם יוכלו לעזור לך בנסיונותייך לגרום להורייך ללמוד על נושא הלסביות. קרובים אלה יוכלו גם לעמוד לצדך בעתיד בשעת הצורך ולהוות גורם מגשר בינך לבין הוריך בשעת משבר.

3. ספר עזרה-עצמית מעולה אשר יוכל לעזור לך ולהוריך בתהליך הקשה של היציאה מהארון והקבלה נקרא "אמא יש לי משהו לספר לך" (מאת דבורה לוז ושרה אבני), והוא מומלץ בחום. תוכלי לנסות ולהציע להורייך שתקריאי להם חלקים מהספר תוך שאת מתרגמת להם חלקים שאינם ברורים להם. קריאה זו עשויה לשמש גם כנקודת פתיחה לשיחות בנושא.

4. תוכלי לנסות ולאתר דרך חברייך/חברותייך (או דרך הפורומים בגוגיי או דרך ארגון תהל"ה) הורים אחרים של הומו או לסבית שהם עצמם דוברי רוסית ואשר כבר עברו את תהליך הקבלה בעצמם. אם הורים אלו יסכימו לכך, יוכלו ללוות את הורייך בתהליך שהם עוברים ולספר להם על חוויותיהם. ידוע לי על מספר מקרים בהם 'ציוות' שכזה הצליח מאוד ושני זוגות ההורים אף הפכו לחברים טובים.

ומילה אחרונה: התהליך לוקח זמן. לא אחת משווים את תהליך ההשלמה של ההורים עם הלסביות או ההומוסקסואליות של ילדם לתהליך של אבל - תהליך שבו שלבים של הלם, הכחשה, כעס ועצב. התהליך אמנם לוקח זמן, אך במרבית המקרים מסתיים ומתייצב באופן חיובי. אז חזקי ואמצי ושאבי כוחות מרשת התמיכה החברתית שלך.

* * *

אייל שאל בפורום בריאות כללית מספר שאלות חשובות על איידס ו-HIV:

1. האם קיימים תסמינים ראשונים לאחר ההדבקה? שמעתי שטמפרטורת הגוף יכולה לעלות בשבועיים שלושה לאחר ההדבקה.

2. איזה תסמינים יכולים להעיד על אפשרות ההדבקה באיידס (לא מדובר כאן בתסמינים ראשוניים אחרי ההדבקה, אלא בכלל)? למשל, אם יש הצטוננויות שלא עוברות או כתמים מוזרים על הגוף וכו'.

3. עד כמה טיפול בעזרת קוקטייל משפיע על החיים הרגילים של בן אדם? כלומר, כל כמה זמן צריך לקחת קוקטייל, איזה כמות של תרופות יש לקחת? עד כמה זה קושר בן אדם לבית?

4. מה מחירו הממוצע של טיפול בקוקטייל? האם הוא מסובסד ע"י קופות חולים?

5. האם הבן אדם שנדבק באיידס יכול לעבור חיסונים למחלות אחרות? למשל, אם אני רוצה לנוסע למזרח הרחוק, צריך לעשות מס' חיסונים. האם זה אפשרי לנושא נגיף?

גיא וידרגור השיב לו:
1. בחלק מהמקרים בהם נדבקים ב-HIV (אך לא בכולם) מופיעה תסמונת HIV חריפה (acute HIV syndrome) שהיא מחלה דמוית שפעת: חום גבוה, הגדלת בלוטות לימפה, כאבי שרירים, ולעתים גם דלקת של קרום המח שאינה-חיידקית. זוהי הסתמנות מאוד לא ספציפית ואי אפשר לאבחן איידס רק על פי התסמינים הללו, או היעדרם. תסמונת זו חולפת לאחר מספר ימים-שבועות.

2. חולי איידס יכולים לסבול ממגוון זיהומים אופורטוניסטיים (כלומר כאלו שבד"כ לא יגרמו למחלה באדם בריא ללא כשל חיסוני). זיהומים אלו כוללים: דלקות ריאה חוזרות, קנדידה (פטריה) על הלשון, שחפת (אך לא כל מי שחולה בשחפת סובל מאיידס), שלשולים לא-פוסקים, ועוד. בנוסף חולי איידס עלולים לסבול מממאירויות שונות כגון סרקומה על-שם קפושי (כתמים סגולים ומכוייבים על העור), לימפומה ועוד. אם אתה מודאג מהאפשרות שנדבקת מומלץ שתבצע בדיקת דם כדי לשלול זאת. עוד על כך תמצא כאן באתר זה.

3. יש לקחת את הקוקטייל לכל החיים - אחרת ישנה סכנה שהנגיף יפתח עמידות ויגרום לדיכוי חיסוני קשה. חשוב לא לפספס אפילו מנה אחת מהקוקטייל (במיוחד בתרופות מסויימות). את הקוקטייל לוקחים רק לאחר שאובחנה תסמונת האיידס (ע"י זיהומים חוזרים וזיהוי הנגיף), או כאשר העומס הוירלי בדם גבוה (זה נבדק בשיטות שונות). למרות שלתרופות אלו תופעות לוואי, ניתן בהחלט לחיות חיים רגילים ומלאים. גם אם מתפתחות תופעות לוואי, לרוב ניתן להתאים מינונים ולשנות את הטיפול.

4. הקוקטייל מסובסד בסל הבריאות (פרט לתרופות חדשות ויקרות מאוד כמו Fuzeon).

5. לחולי איידס מומלץ לבצע חיסונים כמו שפעת וחיסון לפנאומוקוק (pneumovax). יש לציין שאסור לקבל חיסונים פעילים (שמכילים חיידקים או וירוסים חיים-מוחלשים) עקב סכנה של התפרצות המחלה. חיסונים אלו כוללים: MMR (חצבת-חזרת-אדמת), vaccinia (חיסון נגד אבעבועות שחורות), וחיסון פעיל לפוליו. ניתן וגם רצוי להתחסן כנגד הפטיטיס B.

* * *

יש לכם שאלות? תוכלו לפנות למומחי GayMed בפורומים הרפואיים: פורום בריאות כללית, פורום ייעוץ פסיכולוגי פורום כושר גופני ותזונה. כמו כן, באפשרותכם לפנות למערכת GayMed גם באמצעות הדואר האלקטרוני - gaymed@gogay.co.il בכל שאלה ובקשה.

נא להמתין... נא להמתין...