צילום: אודי לדרגור

רועננו נהלי "טיפת חלב" להורים גאים

עדכונים חשובים לגבי טיפת חלב להורים גאים מהליכי פונדקאות או תרומת זרע, וגם המלצה לכולם - להיות כנים לגמרי במסירת כל המידע הרלוונטי על מבנה המשפחה לאחות בטיפת חלב

כנס ייסוד עמותת אבות גאים. צילום: יחסי ציבור.

הבוקר (שלישי) נפגשתי עם הגברת ענת עמית-אהרון, מהאגף לבריאות הציבור בעיריית תל-אביב. זה האגף האחראי על 14 תחנות טיפת חלב ו-50 האחיות המועסקות בהן בתל-אביב. נפגשתי עם ענת ועם שתי מפקחות על תחנות טיפת חלב, לבקשתן, כדי לעזור להן להתאים את נהלי העבודה, את שאלות הראיון הרפואי והמשפחתי ואת תוכנת המחשב שהן משתמשות בה לצרכים ולרגישויות של המשפחות הגאות בעיר. אכן, אחרית הימים.

רציתי לשתף אתכם במספר עדכונים חשובים, חלקם היו חדשים גם לי, ובבקשה אחת שהעביר דרכי הצוות המסור של האחיות והמפקחות.

* הילדים שלנו, שנולדים בהליכי פונדקאות בחו"ל, או בהליכי תרומת זרע, זכאים לכל הבדיקות והחיסונים שבאחריות תחנות טיפת חלב, מן הרגע בו הם נולדים, ללא קשר להליך קבלת האזרחות, שיכול להימשך כמה שבועות או חודשים לאחר החזרה לארץ.

* כדי להירשם במחשב של טיפת חלב כהורה הילד, הילד חייב להיות רשום בתעודת הזהות של ההורה. לפני תום הליך האיזרוח של הילד בארץ, מספיק להראות תעודת לידה זרה, באנגלית, בה מופיע הילד וההורה ועל-סמך מסמך זה להירשם כהורה הילד.

* ההורה הלא-ביולוגי יכול להירשם כהורה הילד רק לאחר השלמת הליך צו ההורות או האימוץ ורישום הילד בתעודת הזהות של ההורה הלא-ביולוגי.

* עד לרישום הילד בתעודת הזהות של ההורה הלא-ביולוגי, ההורה הלא-ביולוגי יכול לקבל את כל הזכויות של ההורה הביולוגי, לגבי קבלת החלטות רפואיות לילד ומתן חיסונים, על-ידי הצגת יפוי כח רפואי חתום על-ידי ההורה הביולוגי. הנוסח הפשוט הוא, "אני, [שם ההורה הביולוגי], [מספר ת.ז.], מסמיך/ה את [שם ההורה הלא ביולוגי], [מספר ת.ז.], לקבל החלטות רפואיות בשמי עבור בני/בתי, [שם הילד/ה], [מספר ת.ז.]. חתימה" וזהו. שימו לב שאין צורך בחתימה של עו"ד או נוטריון. נוהל זה תקף בתל-אביב ולא בטוח שיכובד בכל תחנות טיפות חלב בערים אחרות. טיפ שימושי: ניתן להשתמש ביפוי כח שכזה גם כדי לייפות את כוחה של סבתא או של המטפלת, כדי שיוכלו לקחת את הילדים לבדיקות ולחיסונים.

* אני ממליץ לכולם להיות כנים לגמרי במסירת כל המידע הרלוונטי על מבנה המשפחה לאחות בטיפת חלב. זה יבטיח טיפול מיטבי בילד. לדוגמא, האחות אמורה לשאול אתכם מי האב הבילוגי או תורם הזרע, כדי להשתמש במידע הזה בזמן הטיפול בילד – ישנן מחלות ומצבים רפואיים שמושפעים ממוצא עדתי והיסטוריה משפחתית של האב הביולוגי. לטובת בריאות הילד, אנא מיסרו את המידע הזה. הוא נשמר אך ורק במערכת המיחשוב של טיפת חלב וחובת הסודיות הרפואית חלה על המידע הזה, כך שניתן להיות שקטים שהוא לא יגיע למוסדות אחרים.

* אם יש לכם מידע חשוב על האם הביולוגית או תורמת הביצית – מחלות תורשתיות שהיא נושאת וכו', שתפו את האחות גם במידע הזה, כדי לשפר את הטיפול בילד.

* אם היו תופעות לא שגרתיות במהלך ההריון או הלידה (רעלת, סכרת, היפוגליקמיה לאחר הלידה, תוצאות לא תקינות של אחת הבדיקות וכו') – אנא עדכנו את האחות, כדי לשפר את הטיפול בילד (לדוגמא, רמת סוכר נמוכה בדם התינוק לאחר הלידה, מחייבת בדיקת שמיעה, כדי לוודא שעצב השמיעה לא נפגע במהלך ההריון או לאחר הלידה, כתוצאה מרמת הסוכר הנמוכה שנמצאה בדם). הביאו איתכם את מכתב השיחרור של הילד מבית החולים בו הוא נולד. בדרך כלל, מכתב זה יכיל מידע חשוב לגבי תוצאות הבדיקות הראשוניות שנעשו לילד, חיסונים שניתנו ועוד.

* כשאנו באים לרשום את שם הילד במחשבי טיפת חלב, ניתן לרשום אותו עם שם המשפחה, כפי שהוא מופיע במשרד הפנים בלבד. כלומר, אם אתם רוצים לאחד שמות משפחה עם מקף (או בלי), לבחור לכם שם חדש, או להחליף את אחד משמות משפחה, אנא עשו זאת במשרד הפנים לפני הלידה ואז רישמו את הילד עם השם החדש שבחרתם. לאחר מכן תוכלו לרשום אותו בטיפת חלב עם אותו השם שבחרתם. מומלץ מאוד לטפל בשינוי שמות המשפחה לפני הלידה, כדי שלשני ההורים ולכל הילדים יהיה את אותו שם משפחה, מה שיקל על האינטראקציה עם הרשויות בחיי היומיום, גם אם אחד ההורים טרם השלים את הליך ההכרה בהורותו.

* עברנו יחד על התוכנה של משרד הבריאות, בה משתמשים בכל תחנות טיפות החלב בארץ, ורשמנו כמה המלצות לשינוי, שנשלחו לצוות פיתוח התוכנה. בין ההמלצות: שינוי כל הכותרות המתיחסות ל-"אם" ול-"אב" ל-"הורה", כדי להתאים את התוכנה למציאות בה יש ילדים עם הורה אחד בלבד או שני הורים מאותו מגדר. המקום היחיד בו צריכה להיות התיחסות ישירה לאב או אם הם השדות של "אב ביולוגי" ו-"אם ביולוגית" (מהסיבות הרפואיות שהסברתי למעלה) – כבר היום שדות אלו נפרדים לחלוטין משדות ההורים המגדלים את הילד.

* הצוות שפגשתי היום עשה מאמץ כדי להזמין אותי לפגישה ושיתף אותי בחוויות שלהם עם המשפחות הגאות ברחבי העיר (שמסתבר שמתרכזות סביב שכונת ביצרון, יפו ודרום העיר ושכונות לב העיר). האחיות סיפרו לי שבחלק מתחנות צפון העיר, הן תלו בחדרי ההנקה פוסטרים של אבות המאכילים את הילדים בבקבוק, מתוך תפיסה של הורות שווה בין אבות לבין אמהות. הן עדיין לא העזו לתלות פוסטרים כאלה ביפו.

* הצוות המקצועי הציע לי לבדוק אם יש ביקוש לתכנית "צעדים ראשונים", המיועדת להורים לתינוקות בני 2 עד 6 חודשים. התכנית כוללת לימוד דברים חשובים כמו החייאת תינוקות, עיסוי תינוקות, חיזוק הקשר איתם ועידוד ההתפתחות שלהם. אם יהיה מספיק ביקוש, נארגן קבוצת פיילוט כזו לאבות גאים או לאמהות גאות בלבד, במהלך החודשים הקרובים. אנא פנו אלי אם אתם מעוניינים.

* לסיכום, התבקשתי על-ידי הצוות להעביר בקשה לכל ההורים הגאים בעיר – אחיות טיפת חלב והמפקחות עליהן, עושות כל מאמץ על-מנת להתחשב ברגישויות של המשפחות שלנו ולתת לנו את השרות הטוב ביותר שניתן. לעיתים, שאלות או אמירות שלהן מתפרשות אצל חלקנו כחטטנות או רכלנות, כשהכוונה האמיתית היא, לרוב, תשאול רפואי כדי לשפר את הטיפול בילדנו. האחיות סיפרו לי על כמה מקרים של תגובות בוטות ומתגוננות בצורה אגרסיבית שהן חוו מהורים גאים. אנא, בואו נהיה סובלניים יותר כלפי מי שרק רוצה לעזור לנו. אני בטוח שזה ישפר את חוויית הטיפול בילדנו לכולנו.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...