צילום: יוטיוב

דרום ורוד

ב"מידברן" יוקם לראשונה מחנה קווירי שבו אתם מוזמנים לחקור את המיניות והמגדר שלכם בסביבה בטוחה, לא שיפוטית ולוהטת. המארגנים מזמינים את המשתתפים לחוות את עצמם, להעמיד פנים, לחקור צדדים שביומיום הם נמנעים מלהציג או לממש פנטזיות כמוסות שהם שומרים בבטן

מתוך סרטון המידע של אירוע מידברן העולמי
מתוך סרטון המידע של אירוע "מידברן" העולמי. צילום: יוטיוב.

כל מי שאני מספר לו על "מידברן", אומר לי "אה, זו אורגיה המונית". אז נכון, אמנם גם זה יכול לקרות שם (כך לפי השמועות), אבל מידברן היא הרבה יותר מזה. קצת קשה לי להסביר מה זה מידברן, בדיוק, משתי סיבות. קודם כל, אנשים שהיו שם בעבר אומרים שמדובר בחוויה שחורגת מכל מה שאפשר להסביר במילים. חייבים לראות, ולחוות, ממקור ראשון. וזה מביא אותי אל הסיבה השנייה: אני בתול-מידברן. השנה אהיה שם בפעם הראשונה, ורק אז אוכל, אולי, לתאר את החוויה קצת יותר במדויק.

מתוך סרטון המידע של אירוע מידברן העולמי

מידברן מבוסס על  Burning Man, הארוע האמריקאי שהחל ב-1986 ומתרחש מאז בכל שנה במדבר נבאדה. זוהי עיר זמנית, עצומה בגודלה, המאפשרת בריחה של כמה ימים מהמציאות. זהו המקום שבו עוצרים לרגע מתלאות היומיום, מלחצי החברה, ומאפשרים לכל אחד ואחד ביטוי עצמי, שיכול להיות לפעמים אפילו רדיקלי וקיצוני. זה המקום שבו כל אחד יכול, מוזמן, ובמידה רבה גם מתבקש לחקור את הגבולות האישיים שלו בכל אספקט אפשרי מבחינת הופעה, דיבור, מיניות, צורות חשיבה, רמות תודעה וכו׳. הארוע יוצר עבור המשתתפים בו איזור מכיל ובטוח, בו אפשר לתת למגננות לרדת.

זוהי בועה אסקפיסטית במובן הטוב ביותר של המילה, שבה כל אחד יכול להיות מה שהוא רוצה, לכמה ימים.

היריעה קצרה מלהכיל את כל האספקטים החברתיים והתרבותיים של הארוע, ובייחוד את ההשפעה העצומה שיש לו על המשתתפים בו, אבל מעט מהבסיס האידיאולוגי ניתן להבין באמצעות 10 העקרונות שמנחים את כל באי הארוע. ה"אני מאמין" שלו, המובא כאן, מסביר את האווירה וההווי של המקום. סעיפיו הם:

 • הכללה רדיקלית - כל אחד יכול להיות חלק מברנינג-מן. הקהילה מכבדת ומקבלת בברכה כל אדם זר. אין דרישות מקדימות להשתתפות בקהילה.
  הענקת מתנות - ברנינג-מן מוקדש להענקת מתנות. ערכה של מתנה הוא בלתי מותנה. הענקת מתנה אינה מותנית בקבלה או בהחלפה של דבר-מה שווה-ערך.
 • א-מסחריות - במטרה לשמר את רוח הענקת-המתנות, הקהילה שואפת ליצור סביבה חברתית נטולת חסויות מסחריות, עסקאות או פרסום. אנו עומדים על המשמר בכדי להגן על תרבותנו מפני ניצול שכזה. אנו מעודדים השתתפות בחוויה על פני חוויה של צריכה.
 • הסתמכות עצמית רדיקלית - ברנינג-מן מעודד את הפרט לגלות, לתרגל ולהסתמך על משאביו הפנימיים.
 • ביטוי עצמי רדיקלי - ביטוי עצמי רדיקלי נובע מתוך הייחודיות של הפרט. איש מלבדו ומלבד הקבוצה עמה הוא משתף פעולה אינו יכול לקבוע את תוכן הביטוי העצמי. ביטוי זה מוצע כמתנה עבור אחרים. ברוח זו, על מעניק המתנה לכבד גם את זכויותיו וחירויותיו של הנמען.
 • מאמץ קהילתי - הקהילה מעריכה שיתופי-פעולה יצירתיים ומאמץ משותף. אנו שואפים ליצור, לקדם ולהגן על רשתות חברתיות, מרחבים ציבוריים, עבודות אמנות ודרכי-תקשורת שתומכים ביחסי גומלין מסוג זה.
 • אחריות אזרחית - חברי הקהילה מכירים בערך החברה האזרחית. על חברי קהילה שמארגנים אירועים לקחת אחריות לשלום הציבור ולדאוג לתקשר למשתתפים את אחריותם האזרחית. כמו כן אחראים המארגנים לקיים את האירועים בהתאם לחוקי המקום והמדינה.
 • אי השארת עקבות - הקהילה מכבדת את הסביבה. אנו מחויבים שלא להשאיר עקבות לפעילותנו בכל מקום בו אנו מתכנסים. אנו מנקים אחרינו ושואפים להשאיר מקומות במצב טוב מכפי שמצאנו אותם.
 • השתתפות - הקהילה מחויבת למוסר השתתפות רדיקלי. אנו מאמינים ששינוי, בין אם בפרט ובין אם בחברה כולה, יכול להתרחש רק דרך מעורבות אישית עמוקה. אנו מממשים הווייה דרך עשייה. כל אחד מוזמן לעבוד. כל אחד מוזמן לשחק. אנו הופכים את העולם לממשי דרך פעולות הפותחות את הלב.
 • מיידיות - חוויה מיידית היא במובנים רבים הנדבך החשוב ביותר בתרבות שלנו. אנו שואפים להתגבר על מחסומים העומדים בינינו לבין החיבור לאני הפנימי שלנו, למציאות של הסובבים אותנו, למעורבות בחברה, ולקשר עם עולם הטבע שמעבר לשליטתם של בני אנוש.

מתוך סרטון המידע של אירוע מידברן העולמי

כבר מהרשימה הזאת ניתן לראות שמידברן הוא שונה בתכלית מארועים או פסטיבלים דומים. כאן, אם אתה לא דואג (מראש) שיהיה לך מה שאתה רוצה - פשוט לא יהיה לך. המחשבה המרכזית מאחורי השהייה במקום היא התמקדות-בנתינה ולא לקיחה או קבלה. המטרה היא לגרום לאדם לחשוב על המקום שלו בתוך הקולקטיב, להיות חלק מקבוצה, ולפרוח בזכות המגע עם האנשים סביבו.

אני כותב על מידברן בראש ובראשונה משום שאני רוצה לחלוק עם העולם את החוויה הזו, שמרגשת אותי. כבר כמה חודשים שאני בתוך החוויה הזו, עם קבוצת הלהטבא"ק איתה אגיע ובה אשתתף, שערכה מפגשי הכנה והיכרות טרום-האירוע עצמו. אני שמח להכיר אנשים מרתקים, מעניינים ומגוונים, בהיכרות שמזמינה ומעודדת קשרים מיוחדים יותר ממה שאנחנו רגילים בקהילה.

וזו גם הזדמנות חשובה עבורי להציג את המחנה הקווירי שמוקם השנה במידברן, זו הפעם הראשונה. זהו מחנה מכיל ופתוח בפני כל הקשת הלהטבא"קית, ולכל מי שמעוניין לחקור את המיניות, המגדר והמשיכה שלו בכל אספקט שאינו הטרוסקסואלי-מובהק. זהו מחנה שמצד אחד יאפשר לכל אחת ואחד לחקור את מרכיבי האישיות שלה/ו באופן לא שיפוטי ולא ביקורתי, ומצד שני יהיה בית חם לכל מי שכבר מגדיר את עצמו כחלק מהקהילה הגאה ורוצה ליצור קשרים חדשים והיכרויות מעניינות ומפתחות.

הסיבה שזה בכלל חשוב היא שבאופן טיפוסי מידברן וברנינג מן הם ארועים שנוסדו על ידי סטרייטים. עד כמה שידוע לי מעולם לא הייתה בעיה כלשהי לחברי הקהילה באחד מהארועים האלה, אבל יש תחושה שונה כאשר יש בסיס משותף עמוק יותר עם האנשים איתם אתה חווה את הארוע.

אני, באופן אישי, מאמין שעם כל הרצון לפרוץ גבולות אישיים ולחקור צדדים לא מוכרים בעצמך, אפילו במידברן, לא הרבה נשים וגברים מאפשרים לעצמם את החופש המלא לחקור את המיניות שלהם באופן מלא - וזה אחד הדברים המרכזיים שהמחנה מעוניין לתת למידברן כמתנה. זהו המקום שבו תוכלו לנסות ולהתנסות, בין אם אתם הומואים עם קילומטרז' בקהילה או סטרייטים סקרנים ומתנסים. כולם וכולן מוזמנים ומוזמנות.

אתן/ם מוזמנות/ים לקבל טעימה קטנה מהעולם המופלא שהולך להיווצר בקרוב. ביום שישי ה-8.5.15 המחנה מרים מסיבה קווירית ונוצצת שכל הכנסותיה קודש להקמת המחנה (לארוע בפייסבוק). אני חושב שכל דבר נוסף שאומר על הארוע יעשה לו עוול ויחטא לחלוטין לעוצמת התחושה שהוא מייצר, ולכן אני מציע לכם לצפות בסרטון הזה שנוצר על בסיס שיר מוכר של ד"ר סוס שמיטב להמחיש את החוויה. נתראה במדבר!

תגובות הגולשים כתבו תגובה

  נא להמתין... נא להמתין...