צילום: יחסי ציבור

נשיקה אחת יותר מדי

המחזה של נלסון רודריגס אמנם פורסם בשנת 1960, אבל האמת שהוא מציג מטרידה מאוד גם בשנת 2015. כאשר קוראים את "הנשיקה על האספלט" מבינים כי כלל לא בטוח אם הזמן באמת עבר

הנשיקה על האספלט
הנשיקה על האספלט. צילום: עטיפת הספר.

כשהייתי נער גיליתי את התיאטרון. בבית הספר בו למדתי הציעו למתורבתים שבינינו מנוי מוזל להצגות תיאטרון בתל אביב ואני נרשמתי בכל שנה מחדש. האהבה שלי לעולם הבמה היתה כה גדולה, עד שחלק לא מבוטל ממדף הספרים שלי דאז הורכב ממחזות שקניתי בחנויות יד שניה.

יותר מ-20 שנה עברו מאז שסיימתי את התיכון ולידי הגיע מחזה חדש שיצא לאור בעברית. זה אינו דבר של מה בכך, להוציא לאור מחזה. זה ספר שאפשר לסיים לקרוא אותו בחצי שעה, ועד כמה שקריאת מחזה יכולה להרטיט לב של תיאטרופיל כמוני, אני תוהה כמה כמוני יש בארץ, והאם זה אי פעם יחזיר את ההשקעה. במיוחד כאשר מדובר במחזה העוסק בהומופוביה.

"הנשיקה על האספלט" יצא לאור בשנת 1960, וכתב אותו היוצר הברזילאי המצפורסם נלסון רודריגס, מי שייסד את התיאטרון המודרניסטי בברזיל. הוא נולד בשנת 1912 ונפטר בשנת 1980, ולאורך כל ימי חייו נתפס כחריג בחברה ברזילאית, שלא ידעה כיצד לעכל את האיש שדיבר, כתב ויצר בתחומים ונושאים שנויים במחלוקת.

כזה הוא המחזה הזה, העוסק בקורותיו של בחור אשר הפך עד בעל כרוחו לתאונה קשה בה נהרג בחור צעיר במרכז העיר. הוא רץ להצילו, אך הכל היה מאוחר מדי. הוא נותן לו נשיקה אחת תמימה לסיום חייו, מעשה שהופך במהרה לציד מכשפות הנגמר עם בטוויסט עלילתי מפתיע, שאני לא מתכוון לפרט כאן.

רודריגס משלב כאן נושאים רבים: האופן בו התקשורת מסקרת אירועים כדי למכור עיתונים וההשפעה שיש למילה הכתובה; המשטרה שלא פעם משתמשת בכוחה לרעה; כיצד סודות ושקרים משפיעים לרעה על חיינו; ויותר מכל, כיצד פחד, אשמה ובושה יכולים לחרב חיים שלמים אל מול כוחה של החברה השמרנית.

סיימתי לקרוא את המחזה ונותרתי עם לב רועד. אני שייך לסוג האנשים שקל להם לקרוא ולדמיין בו בעת את המתרחש על הבמה, במיוחד לאור הערות ההעמדה המאפיינות מחזות כתובים. אך יותר מכל, הדבר נגע עמוק בפחד שיש בי, פחד שרבים מכירים, לא רק להט"בים – הפחד מלהיות חריג ויוצא דופן בחברה, וההשלכות שיכולות להיות לכך.

המחזה, יש לציין, הוצג על ידי תלמידי שנה ג' בסטודיו למשחק ע"ש יורם לוינשטיין בחודש אפריל האחרון.

הנשיקה על האספלט, טרגדיה קריוקה בשלוש מערכות, נלסון רודריגס, 147 עמודים, הוצאת אסיה, 54 שקלים.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...