צילום: Sharon,Flickr

שלושה ספרים גאים שכדאי להכיר

"פרידה מברלין" מתאר תקופה היסטורית דרך חיי היומיום של הומואים תחת המשטר הנאצי בימיו הראשונים, "מוות בוונציה" הוא סיפור אהבה קלאסי שאסור לפספס, ו"מכתביה של טטה" הוא ספר קטן, חכם ומתוק על אהבת נשים. שלוש המלצות לספרות גאה לקראת שבוע הספר

פרידה מברלין
פרידה מברלין. צילום: עטיפת הספר.
מוות בוונציה / תומאס מאן
מוות בוונציה / תומאס מאן. צילום: עטיפת הספר.
מכתביה של טטה / מורין דאפי
מכתביה של טטה / מורין דאפי. צילום: עטיפת הספר.

פרידה מברלין / כריסטופר אישרווד

אישרווד מתאר את החודשים האחרונים שלו בברלין בשנות השלושים. תוך תיאור חי וקולח של האנשים שהוא פוגש ומאורעות היומיום כאנגלי בברלין, מצטיירת ברקע באופן לכאורה אגבי תמונה אלימה מאד של ימיו הראשונים של המשטר הנאצי. אישרווד מצליח להעביר בצורה מדויקת ארוע היסטורי דרך החיים הרגילים, ומעלה כמעט בלי משים שאלות הרות גורל על אדישות והסתגלות. 

זה בהחלט ספר טוב, כתוב טוב וקולח. אישרווד הוא צופה מצוין ובעל חוש הומור אנושי, שכמעט ולא מערב את עצמו בצילום. ומעבר לסוגיות האנושיות שהוא מעלה הוא גם בעל חשיבות היסטורית כפולה- ימיו הראשונים של המשטר הנאצי ומצבם של ההומוסקסואלים בברלין רגע לפני המכה שכולנו יודעים שתבוא

מוות בוונציה / תומס מאן

כי הגיע הזמן להשלים השכלה.

הסיפור המפורסם של מאן עוסק בפרופסור מפורסם, איש מושלם, חרוץ, עסוק, כפוף לעקרונות נעלים, ולהתאהבות לכאורה שלו בנער צעיר שהוא פוגש בחופשה בוונציה. מאן משכיל לתאר את ההידרדרות המוסרית של הגיבור ואת האובססיה כלפי הנער, ואת הצורה מקפיאת הדם שבה היא הולכת ומותרת והסיפור הולך ונהיה מסוכן, מאיים וחולה, ואת הסביבה הפיזית שמגיבה אל התרת הרסן הזו בהד מדויק, עד לסוף המר והבלתי נמנע.

מכתביה של טטה / מורין דאפי

הטי דירדרן, פרופסור להסטוריה בגמלאות, מוצאת מכתבים ישנים של נזירה מימי הביניים. מתוך רצון להמשיך לחקור עליהם היא מסכימה להשתתף בכנס בגרמניה, ולתהדמתה מתאהבת עד מעל לראש במרצה צעירה, מהפכנית מבוקשת, שמטלטלת את חייה.

באופן לא מפתיע, סיפוריה של הנזירה משתלבים ומשיקים לחייה של הטי, והיא מוצאת את עצמה בתזוזה אל מקום חדש וטוב יותר אחרי שנים של קפיאה. ספר קטן, חכם ומתוק. 

- מתוך הבלוג "הקוראת"
תגיות

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...