צילום: יחסי ציבור

פיק אפ ספרותי

לאחר שנדחה על ידי הוצאות הספרים הגדולות, שסירבו להוציא את ספריו לאור, החליט זיו כהן להקים הוצאה עצמאית ושיגר לאוויר העולם סדרת ספרים כייפים ופופולרים שהפכו לרבי מכר. בכתיבתו מציב כהן שורת דמויות שאיתן אנחנו יכולים להזדהות: בין אם מדובר בשאלות היציאה מהארון בפעם הראשונה, גידול והבאת ילדים לעולם, חשיפה תקשורתית, חיי רווקות וסטוצים מזדמנים לעומת הקמת משפחה וסולידריות אינטימית, ועוד מגוון שאלות רבות וטובות המעסיקות אותנו כקהילה וכיחידים

סדרת "נגמר העוף" של זיו כהן
הספר הראשון בסדרה. זכה להצלחה גדולה והעלה את כהן על המפהסדרת "נגמר העוף" של זיו כהן. צילום: כריכת הספר.
זיו כהן
זיו כהן. צילום: יחסי ציבור.

לא כל עיתונאי הוא סופר כשם שלא כל סופר הוא עיתונאי. זיו כהן (45) המתגורר בתל-אביב, הוא שניהם ואף עוסק בדברים נוספים כגון הוצאה לאור. שבוע הספר העברי הקרב ובא שייערך ברחבי הארץ בין ה-3.6 ל-13.6, הוא הזדמנות נוספת וטובה להיחשף לספריו של הסופר הישראלי הגאה שחתום על סדרת ספרים מצליחה ופופולרית מאוד.

מה לא כתבו עליו ברחבי הרשת? החל מ- 'הלכלוכית של עולם הספרות' עד 'רם אורן של ההומואים' ועוד. כהן שנולד וגדל בראשון לציון הוכיח כישרון וחוש כתיבה מפותח. הוא הצליח, בכוחות עצמו, לבסס את מעמדו בתחום הכתיבה והספרות הפופולרית, והוציא תחת ידיו ספרים שהפכו לרבי מכר. ואת הכל הוא עשה בעשר אצבעות, ובעזרת קצת עזרה מחברים.

הכל חלק בשנים 2004 - 2000, כשכהן עבד כדייל אוויר בחברת אל-על, תפקיד שסיפק לו רקע והשראה ליצירת חלק מספריו. במקביל להיותו כתב ועורך בקבוצת 'ידיעות תקשורת', החל להגות את רעיון כתיבת ופרסום סדרת ספרים העוסקים בעלילותיהם של דיילי אוויר בחברת התעופה הבדיונית 'אופק'. לאחר שנדחה על ידי הוצאות הספרים הגדולות, שסירבו להוציא את ספריו לאור, כהן לא ויתר וייסד בשנת 2008 הוצאת ספרים בשם 'סלע ספרים'. באותה שנה פרסם בעצמו את ספרו הראשון וכינה אותו בשם 'נגמר העוף (אבל גם הקוסקוס טעים)'.

מה שהתחיל כהגיגים ראשוניים הוכיח את עצמו וההצלחה לא איחרה להגיע. המכירות המריאו, וכבר בספר הראשון התברר שיש כאן אווז המטיל ביצי זהב, לאחר שכהן הגיע להישגים לא מבוטלים ולמעמד פלטינה כשמכר לא פחות מ-40 אלף עותקים מהספר.

סדרת "נגמר העוף" של זיו כהן

הייחוד של ספרו הראשון, הרואה אור כעת בהוצאה מחודשת, הוא בקלילות שבה הוא כתוב ובאופן שבו הוא לוכד את הקורא לתוכו. מה שנראה תחילה כרומן  מתח רגיל, מתגלה במהירות להיות תיאור קולח של עולם הדיילים, ששואב את הקורא לחוויה טוטאלית של קריאה חסרת מעצורים והיסחפות אחר עלילותיהם של עובדי חברת 'אופק'. 

במוקד הסיפור - דור גל, שחמש שנים לאחר שנאלץ לעזוב את ישראל חסר כל, הוא עולה על טיסת חברת 'אופק' מברצלונה לתל אביב במטרה לפתוח דף חדש. הטיסה מטלטלת את חייו וגורמת לו לעשות הכל כדי להתקבל כדייל אוויר בחברת התעופה, כשהמטרה המרכזית היא להחזיר לחייו את אהבתו הראשונה. המשימה, הפשוטה כביכול, תהפוך מורכבת משחשב ובדרך אליה יסתבכו חייו פעם אחר פעם, עברו ירדוף אותו בכל עיר שבה ינחת והוא ייתקל בחיות אקזוטיות שמוברחות לישראל בדרך שגם היחידה הארצית לחקירת פשעים חמורים לא מצליחה לפענח. עלילת הרומן מתרחשת במקומות שונים בעולם ומגוללת ברגישות צורבת ובהומור חד את חייהם של דיילי אוויר וטייסים, שמסתבכים בפרשיות שלא מרפות מהם גם אחרי הנחיתה.

אמנם יש אלמנטים המזכירים קצת את הסדרה 'פיק אפ' בכיכובה של בר רפאלי, אך הייחודיות והקסם של הספר הראשון ושל הספרים הבאים אחריו בסדרה בתוספת קריצה הומוריסטית על מציאות חיינו עושים את שלהם. כך גם למשל מושכת את העין דמותו של חן 'חיננית' – הומו נשי שמדבר על עצמו ואל גברים אחרים בלשון נקבה ומוסיף לכל מילה האוץ' בסופה. הוא בן עשרים ושש וממורמר תמידית לגבי מראהו והדחייה מצד גברים אחרים.

גם יחסיהם הסבוכים של דור, דנה ויוגב טומנים בחובם אלמנטים הנעים בין הקו הביסקסואלי לקו ההומוסקסואלי. גם דמותו של קפטן עמית גבירץ בן הארבעים וארבע, מטייסיה הוותיקים של 'אופק', נשוי פלוס ילדים, נותנת זווית מעניינת. ככל שהעלילה מתקדמת עמית מגלה את מיניותו מחדש ומחזר אחר דור, הגיבור הראשי.

כשקראתי את הספר לראשונה לא יכולתי להפסיק לקרוא. חשתי רצון עז להמשיך לבדוק מה קורה עם הגיבורים ומה עלה בגורלם. שמחתי לגלות שהתפרסמו לאחר מכן גם ספרי ההמשך לספרו הראשון. קווי העלילות המשניות השתנו וכך בעת קריאת  'נגמר הקוסקוס (אבל גם הדג טעים)', 'נגמר הדג (אבל גם הבקר טעים)' והספר הרביעי והאחרון בסדרה, 'נגמר הבקר (אבל גם ככה אנחנו תכף נוחתים)', נחשפתי להמשך עלילותיהם של דיילי ואנשי צוות 'אופק' ועקבתי בדריכות אחר מעשיהם ודבריהם.

כהן מציב שורת דמויות שאנחנו יכולים להזדהות איתן, בין אם מדובר בשאלות היציאה מהארון בפעם הראשונה, גידול והבאת ילדים לעולם, חשיפה תקשורתית, חיי רווקות וסטוצים מזדמנים לעומת הקמת משפחה וסולידריות אינטימית, ועוד מגוון שאלות רבות וטובות המעסיקות אותנו כקהילה וכיחידים.

מלבד סדרת הספרים שפורסמו בחסות הוצאת 'סלע ספרים' כהן כתב ופרסם ספר נוסף בשם 'עכשיו אני יודע' (ספרו הראשון,ידיעות ספרים, 1995) שבעצם יועד לבני נוער, 'חמש אבנים' (2008, סלע ספרים) ואת 'קומה רביעית בלי מעלית' (2013, סלע ספרים) החוזר על מוטיב הקריצה הריאליסטית ההומוריסטית, ומשקף עלילה שרובנו מכירים מחיי היום יום כמו ההתמודדות עם השכרת דירה, מציאת עבודה והמעבר מהפרברים לעיר הגדולה.

כיום כהן משמש כעורך וכמנהל הראשי של הוצאת 'סלע ספרים', המתמחה בעיקר בספרי מתח מקוריים ומתורגמים. בשבוע הספר הקרוב כל ספרי הסדרה יימכרו במבצע של ארבע במאה בדוכן סלע ספרים בכיכר רבין. 

--

על סדרת "נגמר הדג אבל גם העוף טעים", של זיו כהן / אפרת לטמן, "הקוראת"
בגב הספר (ובוויקיפדיה) כתוב שהספר 'רומן נועז, מפתיע ומרתק" ועוד ועוד, אבל אני חושבת ש"דיילים הומואים מזדיינים" היה תקציר טוב יותר. בכל אופן, דיילים הומואים. מזדיינים. ויוצאים להמון מסעדות, ישנים בהמון מלונות ומזדיינים גם שם. וזה יופי. זו לא יצירת מופת, להיפך, זה ספר די גרוע, אבל זה בדיוק מה שהייתי צריכה.

העלילות מופרכות, הטלנובלות מוגזמות והגיבורים מתהדרים בשמות כמו תדהר יוגב וקסטיאלה. הם יפים, הם מזדיינים, הם לא נרגשים מי יודע ממוות ובגידות אבל זוכרים שנתיים את ההוא שלא החזיר צלצול. משהו לקרוא בחג, להנות בלי יותר מידי דרישות ולהעביר הלאה.זה קצת כמו פנאי פלוס, אבל יותר הומואי ובלי הלכאורה כתבות עומק. אני הייתי שולחת את זיו כהן לחופשה ארוכה ביעד האהוב עליו ומכריחה אותו להוציא ספר כל חודש. עם תמונות אולי, של בחורים לוהטים בפוזות סקסיות על רקע הדגל של המדינה התורנית.

מה שכן, הם אוכלים הרבה, ומתארים כל מנה. הספר עשה אותי ממש רעבה, ובבית לא היה לי מנות יוקרה לאכול. לא יפה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...