צילום: iStockPhoto

הצעות חוק ברית הזוגיות ונישואים אזרחיים נפלו בקריאה טרומית

ניסיון נוסף להכרה בזוגיות גאה נכשל היום בכנסת, לאחר שהצעות החוק הועלו לדיון במליאה אך נפלו ברוב של 11 קולות. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), המובילה את הצעת החוק: "גם בליכוד מבינים שצריך לשנות את המצב הקיים, הגיע הזמן למעשים ולא לדיבורים". בין המצביעים נגד: ח"כ נאווה בוקר (ליכוד) שהצהירה בעבר שהיא בעד הקהילה הגאה

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד)
"גם בליכוד מבינים שצריך לשנות את המצב הקיים, אך הגיע הזמן למעשים". ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). צילום: יחסי ציבור.

הצעת חוק ברית הזוגיות אותה העלתה "יש עתיד" נפלה היום (חמישי) בקריאה טרומית בכנסת. ההצעה עלתה ביום ראשון לוועדת השרים לחקיקה, הוועדה קיבלה החלטה לדחות את הדיון ב-45 יום, מה שיוצר מצב בו הדיון נופל בפגרה ובעצם לא ניתן יהיה להגיש את ההצעה אלא רק בעוד מספר חודשים. למרות זאת, סיעת יש עתיד החליטו להציע את הצעת החוק והגישו אותה לקריאה טרומית, שם נפלה היום ברוב של 11 קולות.

בין המצביעים נגד היו נאווה בוקר (ליכוד) שכבר הביעה תמיכה בקהילה הגאה, נכחה במצעד הגאווה ונישאה בנישואים אזרחיים, מירב בן ארי (כולנו) שאף היא הצהירה כבר בעבר על תמיכתה בקהילה, השרים יעלון ורגב לא נכחו, כמו שאר השרים בממשלה, חשוב לציין, החוק הזה כבר עלה בקדנציה הקודמת ומוכר לחברי הכנסת ולממשלה.

במקביל הועלתה היום לדיון גם הצעת חוק לנישואים אזרחיים, הפעם מטעם סיעת מרצ. הצעה זו נפלה אף היא בעבר בוועדת השרים לחקיקה. ההצעה הוגשה שנית בקריאה טרומית, לאחר תיקון שבו נכללו כל שכבות האוכלוסיה. במפתיע, מההצבעה נעדרו חברי הכנסת מרשימת ישראל ביתנו, שבשתיקתם מנעו את התקדמות החוק שמסדיר את זכותם של מאות אלפי עולים להינשא כדין.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון אמרה בעקבות הדברים כי "הכנסת הצביעה היום נגד דעתו של רוב הציבור בישראל. במציאות שבה שני שליש מהציבור הישראלי תומכים במתן אפשרות לנישואים אזרחיים, לא מתקבל על הדעת שבישראל חיים אזרחים שאין באפשרותם להקים משפחה שתוכר על ידי המדינה.

"המדינה שוללת את הזכות להינשא על פי צו המצפון מישראלים חסרי דת, מזוגות חד-מיניים, מזוגות שהממסד הרבני לא מכיר בהם, מזוגות מעורבי דת, מרפורמים ומקונסרבטיבים, ואפילו מ'סתם' יהודים שלא רוצים לעבור נישואים ברבנות", הוסיפה גלאון.

לדבריה, "כנסת-ישראל, שמחוקקת חוקים שמעגנים שוויון בין נשים לגברים, ואוסרים על גילויי גזענות, שאוסרים אפליה על רק נטייה מינית וזהות מגדרית, מותירה בספר החוקים שלה את הכתם המכוער הזה ומכריחה אזרחים להתחתן על פי חוק גזעני, מסוכן ואנטי-דמוקרטי. החוק שמפלה בין נשים לגברים, בין נשים לנשים ובין גברים לגברים, ומקפח את זכויותיהם הבסיסיות של אזרחים בגלל מוצאם האתני והדתי. דחייתה פעם נוספת של הצעת החוק הזו מהווה, בייחוד בימים אלו, זליגה מסוכנת אל עבר זמנים אפלים".

ח"כ יעל גרמן התייחסה להצעת החוק ״מדינת ישראל היא המדינה המערבית הדמוקרטית היחידה אשר אזרחיה יכולים להנשא רק בהליך דתי-אורטודוקסי. בכל הסקרים שנערכו בשנים האחרונות וגם לאחרונה התברר כי הרוב במדינת ישראל בעד ברית זוגיות שתאפשר לכל אחד ואחת להנשא בכל דרך שיבחרו. מן הראוי שנציגי הציבור בכנסת יביאו לביטוי את רצון רוב הציבור שבחר בהם״, דברי גרמן.

ח"כ עליזה לביא שמובילה את הצעת החוק מטעם סיעת 'יש עתיד' אמר במליאת הכנסת: "גם בליכוד מבינים שצריך לשנות את המצב הקיים. הנה, שר הביטחון משה יעלון הצהיר לפני כשבועיים, כי הוא מקווה שישראל תלך בעקבות החלטת העליון בארה"ב, לאפשר לזוגות חד מיניים להינשא. שרת התרבות והספורט מירי רגב והשר אופיר אקוניס השתתפו במצעד הגאווה שנערך לאחרונה והביעו את תמיכתם בקהילה. חברי מפלגת כולנו הבטיחו לנו עתיד ורוד יותר, יוזמות ליברליות ורפורמות שיקדמו שוויון בין האזרחים. בכל זאת, ההחלטה על הצעת החוק נדחתה. אחרי כל הדיבורים וההבטחות, הגיע הזמן למעשים."

עוד הוסיפה לביא כי "בשנת 2011 יצאו לחו"ל כדי להינשא בנישואים אזרחיים 8,995 זוגות, כ-11% מכלל הזוגות שנישאו באותה שנה. להם יש להוסיף את המספר העצום של אנשים הבוחרים שלא להינשא כלל, וחיים כידועים בציבור. מספר האנשים שיינשאו ברבנות רק כי אין להם אופציה אחרת בגבולות המדינה קטן והולך, ומתקרב לאפס. המרוויחים היחידים מהמצב הקיים הם סוכני הנסיעות שמוכרים כרטיסים לקפריסין וליעדים אחרים שבהם ניתן להינשא בנישואים אזרחיים."

ביש עתיד הסבירו כי הצעת חוק "ברית הזוגיות" של הסיעה מאמינה שלכל זוג, שני בני אדם, עומדת הזכות להחליט כיצד למסד את הקשר הזוגי שלהם ולממש את אהבתם (חילוניים, פסולי חיתון, זוגות בני אותו מין, גרים שלא הוכרה יהדותם, חסרי דת). לדבריהם, הצעת החוק מובילה פתרון משפטי אזרחי לברית הזוגיות אשר מכיל בתוכו את כלל הציבורים שאינם מקבלים מענה בתוך המסגרת הדתית הקיימת או בוחרים במתווה אזרחי על פני ההסדר הדתי.

"החוק מאפשר לכל אדם חופש בחירה בין מסלול אזרחי-חילוני למסלול דתי לקיום מסגרת זוגית-משפחתית אזרחית, ויוצר שוויון זכויות מלא בין זוגות שנישאו בנישואים דתיים לבין אלה שבאו בברית הזוגיות האזרחית. ברית הזוגיות האזרחית היא הסכם אזרחי לחיים משותפים של שני בני אדם. אין בה התרסה נגד או מאבק בנישואים הלכתיים. מטרתה לאפשר לכל זוג שאין ביכולתו או ברצונו להינשא ברבנות לחיות יחד באופן משמעותי מבלי לאבד את זכויותיו האזרחיות מול המדינה", נמסר מהסיעה.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...