צילום: נועם חן, משרד התיירות,Flickr

ועדת השרים החליטה: פונדקאות לגייז - לא בזמן הקרוב

ועדת השרים דחתה את ההצבעה בנושא הצעת חוק הפונדקאות בשלושה חודשים, כך שתיפול על פגרת הכנסת ולא תתקיים בעתיד הקרוב. ב"יש עתיד" מאשימים: "זו השיטה החדשה של ממשלת נתניהו למסמוס הצעות חוק פרו-להט"ביות"

"הזכות להורות היא זכות בסיסית של כל אדם". ח"כ יעל גרמן. צילום: יחסי ציבור.

הצעת חוק הפונדקאות הוגשה אתמול (א') לוועדת השרים, הוועדה החליטה לא לקבל החלטה ולדחות את ההצבעה בשלושה חודשים. כלומר, ההצבעה תיפול על פגרת הכנסת ולא תתקיים בעתיד הקרוב. זאת, בדומה להצעות החוק בנושא נישואים גאים וברית הזוגיות, שנדחו וירדו מסדר היום בשבוע שעבר.

מקורות ב"יש עתיד" אמרו - זוהי השיטה החדשה למסמוס הצעות חוק להט״ביות, ״דחיית הדיון בשלושה חודשים״, אחריהן תגיע פגרת הכנסת, ואחריה אולי דחייה נוספת, ועד אז נקווה שיקרה משהו. מדובר בהתנהלות ישנה ובזויה שמזכירה חייב גמלוני בשוק האפור. ההתנהלות העתיקה הזאת עבדה אולי במאה הקודמת, כשהציבור הטרוד בענייני היומיום לא עקב אחרי הפוליטיקאים, אבל כיום הציבור כבר לא נמצא במקום ההוא, ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

כיום קובע חוק הסכמים לנשיאת עוברים כי "איש ואישה" רשאים להיקשר עם "אם נושאת" לצורך חתימה על הסכם פונדקאות, ואישורו על ידי ועדה ייעודית של משרד הבריאות. בסוף ההליך הילד מועבר למשמורת ההורים המיועדים אשר פונים לבית משפט בבקשה לקבלת צו הורות.

לאחר מתן צו ההורות על ידי בית המשפט, מנותק הקשר בין הילד לאם הנושאת והוא נחשב ילדם של ההורים המיועדים לכל דבר ועניין. כתוצאה מהיעדר אפשרות לביצוע הליכי פונדקאות בישראל, פנו רבים לבצע הליכי פונדקאות בחוץ לארץ.

הליכי הפונדקאות בחוץ לארץ המשתנים ממדינה ומדינה (גם בהליכים המשפטיים הנדרשים וגם במחירים), חושפים את אזרחי ישראל לדין זר מורכב שלרוב אינו ברור, לנסיעות ארוכות לחוץ לארץ , מונעים מהתינוקות שנולדו לווי בריאותי נאות לאחר הלידה ומתבצעים לעיתים במדינות עולם שלישי תוך פגיעה בזכויותיהן וניצולן של הפונדקאיות. לאחר חזרתם ארצה עם היילוד, פונים הזוגות להליך אימוץ בישראל במסגרתו מאמץ הגבר שאינו ההורה הגנטי את ילדו של בן זוגו. לאחר קבלת צו האימוץ מבית המשפט נחשבים שני הגברים להוריו של הילד לכל דבר ועניין.

בנוסף, כאשר הדין המקומי במדינות הזרות הקשה על הוצאת הילדים שנולדו מגבולות המדינה, העמידו לפעמים הליכי הפונדקאות את מדינת ישראל על סף משבר דיפלומטי. לאחרונה, עקב האירועים בנפאל נחשפנו לצורך בהסדרת הנושא.

חברת הכנסת יעל גרמן הגיבה לפני ההצבעה - "הזכות להורות היא זכות בסיסית של כל אדם! חוק הפונדקאות בא לממש את הזכות ולהביא לשוויון בפני חוק, הוא יאפשר לבני זוג מאותו מין לעבור הליך פונדקאות בארץ וימנע את הבעיות הנוצרות כל שנה מכך שהזוגות נאלצים לנדוד לארצות רחוקות. החוק יאפשר בעיקר לזוגות חד מיניים לממש את זהותם להורות, לחבק ולגדל ילד משלהם, הצבעה כנגד החוק משמעותה המשך שליחת אזרחים לחוץ לארץ והעמדת התינוקות בסכנה."

מגמה של הדיפת הצעות חוק פרו-להט"ביות

הצעת חוק ברית הזוגיות אותה העלתה "יש עתיד" נפלה בסוף השבוע (חמישי) בקריאה טרומית בכנסת. ההצעה עלתה ביום ראשון לוועדת השרים לחקיקה, שם התקבלה החלטה לדחות את הדיון ב-45 יום, מה שיוצר מצב בו הדיון נופל בפגרה ובעצם לא ניתן יהיה להגיש את ההצעה אלא רק בעוד מספר חודשים. למרות זאת, סיעת יש עתיד החליטו להציע את הצעת החוק והגישו אותה לקריאה טרומית, שם נפלה, כאמור, ברוב של 11 קולות.

בין המצביעים נגד היו נאווה בוקר (ליכוד) שכבר הביעה תמיכה בקהילה הגאה, נכחה במצעד הגאווה ונישאה בנישואים אזרחיים, מירב בן ארי (כולנו) שאף היא הצהירה כבר בעבר על תמיכתה בקהילה, השרים יעלון ורגב לא נכחו, כמו שאר השרים בממשלה, חשוב לציין, החוק הזה כבר עלה בקדנציה הקודמת ומוכר לחברי הכנסת ולממשלה. 

עובדה זו גרמה לכעס בקהילה, ורבים טענו שבליכוד ובמפלגות אחרות מבקשים לגייס קולות - אך ברגע האמת, לא מעניקים לקהילה זכויות ולא מצביעים בעדה

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...