צילום: ליאור שגיא, ארכיון GoGay

עשר שנים אחרי: ישי שליסל דקר ופצע קשה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים

עשר שנים אחרי, וכחודש לאחר ששוחרר מהכלא, ישי שליסל חזר למצעד הגאווה בירושלים בניסיון לרצוח צועדים. שליסל התפרץ שוב אל הקהל כשהוא חמוש בסכין, ודקר שישה בני אדם. שניים מהם במצב קשה. משתתפת במצעד: "הייתי כאן לפני עשר שנים, והיום הרגשתי שאני חוזרת למראות הקשים. כלום לא השתנה"

דקירה בירושלים 2005. צילום: רונן אטיאס, ארכיון GoGay.

עשר שנים לאחר שדקר שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים, ושבועות ספורים לאחר ששוחרר מהכלא בתום מאסר מקוצר, חזר ישי שליסל לירושלים וניסה לרצוח צועדים. במהלך במצעד הגאווה שנערך בעיר הערב (ה') התפרץ שליסל לעבר הצועדים, והחל לדקור אותם בלא הבחנה. לפי הדיווחים בין ארבעה לשישה אנשים נפצעו מהדקירות, קיבלו טיפול ראשוני בשטח ופונו לבית החולים. מצבם של שניים מהפצועים הוגדר קשה.

עוד בנושא: פוליטיקאים, עסקנים וחרדים - כך פעלה השיטה לשחרורו של שליסל

הדקירה התרחשה ברחוב קרן היסוד בעיר, בעת שהמצעד עשה את דרכו כמתוכנן. "הייתי כאן לפני עשר שנים, והיום הרגשתי שאני חוזרת למראות הקשים. כלום לא השתנה", סיפרה גלית לוי, שהגיעה למצעד מתל-אביב עם חברים. לא הייתי ליד מקום הדקירה, אבל מאוד קרוב, שמעתי צעקות ומיד רצנו למקום לראות מה קרה. השוטרים הגיבו מהר ותפסו את הדוקר, אבל אנשים היו בפאניקה. האמת? תפסו אותנו ישנים בעמידה. לא חשבנו שזה יכול לקרות לנו שוב. לא האמנתי בחיים שהסיוט הזה ישנה". 

מארגני המצעד בבירה הגיבו לאירוע וביקשו להעביר מסר תקיף וחד משמעי: "אף אחד לא יעצור אותנו. לא שנאה, לא סכינים ולא קיצונים אלימים פורעי חוק. אנחנו מזועזעים ונחרדים, אבל ממשיכים לצעוד. לא תקחו מאיתנו את העיר שלנו".

מאגודת הלהט"ב מסרו הערב שהם "מזועזעים מהדיווחים על הדקירות במצעד בירושלים, אנחנו מנסות לשמור על קשר עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי לקבל עוד פרטים. שמענו במהלך השבוע כל כך הרבה אמירות להטבפוביות, והנה אנחנו מגלות שוב שהמרחק ביניהן לבין אלימות הוא כל כך קצר". 

ישי שליסל, שדקר ב-2005 שלושה צועדים ופצע אחד מהם באורח קשה, שוחרר מהכלא. בית המשפט גזר עליו 12 שנות מאסר, אך לאחר ערעור לעליון עונשו קוצר בשנתיים והוא סיים את תקופת מאסרו לפני מספר שבועות. 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) תקפה בחריפות את אווירת ההסתה שקדמה לדקירה במצעד, וכן את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלטענתה לא פעל כדי למנוע את האלימות כלפי הקהילה. גלאון קראה לנתניהו "תפסיק להתחבא ותגנה באופן נחרץ את התקיפה המזעזעת הזאת. זו אחריותך לבלום את הלך הרוח הציבורי שמאפשר את הפיכת דמם של חברי הקהילה הגאה בירושלים להפקר".

"אסור למדינת ישראל לקבל מצב שבו ראש הממשלה שותק בפחדנות נוכח פשעים כאלה בגלל שיקולים פוליטיים. הגיע הזמן שלשם שינוי תצמיח עמוד שדרה, תהיה אמיץ נגד השולים ההזויים של הימין הקיצוני ותצא נגד האלימות כלפי הקהילה הגאה, זאת חובתך המוסרית וזה מה שאזרחי ישראל מצפים לו ממך היום", כתבה גלאון.

כשעה קלה לאחר מכן, פרסם נתניהו הודעה רשמית לעיתונות. "מדובר באירוע חמור ביותר", לשון ההודעה, "נמצה את הדין עם האחראים למעשה. במדינת ישראל חופש הבחירה של הפרט הוא אחד הערכים הבסיסיים. עלינו להבטיח שבישראל כל איש ואישה יחיו בביטחון בכל דרך שבה בחרו. כך פעלנו וכך נמשיך לפעול".

בנצי גופשטיין מארגון להב"ה, מסר בתגובה לדקירה כי "אנחנו מתנגדים לדקירת יהודים. הגענו להפגין מול מצעד התועבה משום שאנחנו חושבים שאין מקום למצעדים כאלה בירושלים. ומדובר בפרובקציה שרק מתסיסה את הרוחות. וקוראים למשטרת ישראל לא לאשר את המצעד שוב בירושלים".

במרכז הגאה בתל-אביב מתקיימת בשעה זו התכנסות ספונטנית של חברי קהילה, שהגיעו למקום כדי לחלוק את החוויה ולהביע תמיכה בצועדים בירושלים. גם בבירה מתקיימים מספר אירועים, ובהם הפגנה של יהודים דתיים שהגיעו לתמוך בקהילה הגאה ובאהבת חינם.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...