צילום: merri,Flickr

האם מסיבות הגייז בישראל הן ל"חתיכים" בלבד?

הפליירים למסיבות גייז, בחו"ל וגם בישראל, מאופיינים בצילומים של חתיכים מסוג אחד בלבד: רזים, שריריים וכמעט-מושלמים. אבל חוץ מלמכור תדמית ולמשוך אנשים, הם גם גורמים נזק לדימוי העצמי של רבים, ועושים לנו שטיפת מוח שמקבעת דימוי אחד "נכון" ו"יפה"

יניב הלפרין. צילום: צילום אישי.

לפני כמה ימים נכנסתי לאחד ממקומות הבילוי היותר פופולריים של הקהילה וראיתי אותו מחייך אליי. בחור שרירי, מצודד, שכל קובייה אצלו נמצאת בדיוק במקומה ושיש לו חיוך שנראה כאילו יצא הרגע מפרסומת למשחת שיניים. הוא הזמין אותי - לא לשיחה או לסקס בשירותים. אפילו לא לדרינק, הקמצן. הוא רצה שאגיע למסיבה. עם לבוש מינימלי, מבט מנצח וסקסי, ומראה של טריליון דולר, כמעט שהתפתיתי.

הכוונה שלי היא לפליירים של המסיבות, שנמצאים במקומות הבילוי הגאים. ואם לא שם, אתם יכולים לראות אותם זרוקים על ספסל ברוטשילד או תלויים על אחד מלוחות המודעות במרכז תל אביב.

מלבד היותם פרסומות למסיבות, הפליירים האלה מביאים לידי ביטוי את אידיאל היופי שהחברה, ככלל, מצפה מאתנו לעמוד בו, ואף נוקטת בסנקציות אם אנחנו לא עושים זאת. הם מציגים את המראה ה-"שולט" בפנטזיות בקהילה: שרירי וחלק, שנראה שאין יום שהוא לא מבקר, או יותר נכון מתנחל, בחדר הכושר.

נכון, הפרסומות האלה נוטפות סקס - וכמה מאתנו לא אוהבים סקס? - מושכות, מגרות ושיקום מי שהיה מתנגד אם גבר מהטייפקאסט הזה היה נכנס למיטה שלו. אבל הן עושות עוד כמה דברים, רעים הרבה יותר: אחד מהם הוא לקבע את ה-"היררכיה" שבולטת בחלק לא מבוטל של הקהילה שלנו - שרירי ו-"חתיך" זה בהכרח טוב יותר (ו-"כמובן" מושך יותר) משעיר, שחיף, שמן או כזה שיש לו בטן קטנה כי הוא שתה אתמול כמה בירות.

הנצחה ופגיעה בדימוי הגוף של רבים מחברי הקהילה

כפועל יוצא מזה, הן מסייעות להנציח את דימוי הגוף הנמוך, או להוריד אותו עוד יותר, של לא מעט גייז שלא נראים בדיוק כמו הבחורים שמופיעים בהן, או שנראים מצוין אבל בטוחים שהם צריכים להיראות טוב יותר. הרי ככל שעושים לנו יותר שטיפת מוח סביב דימוי מסוים, יש סיכוי סביר יותר שנרצה להידמות אליו.

זה אחד ה-"סודות" הידועים ביותר בעולם הפרסום והשיווק: תגרום ללקוח לרצות להידמות למישהו, וכתוצאה מכך לקנות את המוצר שלך. ככה זה עם דוגמנית דקיקה שמוכרת אופנה או תכשיטים, או דמות של איש עסקים מצליח שרוצה שנקנה אוטו, וככה זה עם בחור סקסי שמפתה אותנו להגיע למסיבה.

עכשיו אני מציע שתשאלו את עצמכם: האם אתם מתאימים לטייפקאסט הזה? אם התשובה שלילית - האם לא הייתם רוצים שמישהו כמוכם יופיע בפליירים האלה? שתרגישו את עצמכם ניבטים מהם? שהם יעשו כבוד גם לאנשים שנראים כמוכם? לא היה כיף וטוב אם היו מופיעים בהן אנשים מכל מיני ייצוגים בקהילה?

בואו נודה על האמת: לרובנו אין קוביות, חלק גדול מאתנו לא הלך ולו לטיפול ניסיון במכון לייזר ויש בינינו "אפילו" כאלה שמגדלים כרס לתפארת. הם, כלומר רובנו, (כמעט) לעולם לא יופיעו על הפליירים האלה - וכאן העיוות. למעט מספר קטן מאוד של ליינים שמציגים גם דימויים אחרים, הפרסומות למסיבות הגאות מהוות חלק מהמשטור החברתי והקהילתי, שעוזר לרבים מאתנו להרגיש רע עם איך שאנחנו נראים ולדימוי העצמי שלנו להיות, איך נאמר, לא בשמיים.

את זה - או יותר נכון גם את זה - אנחנו, ב-Bodypride, רוצים לשנות. המטרה המרכזית שלנו - לגרום לכמה שיותר אנשים לאהוב כמה שיותר את עצמם ואת איך שהם נראים, לא משנה מה אחוז השומן שלהם או האם הם עשו שעווה הבוקר - יכולה להיות מושגת על ידי מספר דרכים ביחד. למשל, הצפת הנושא על ידי הקמפיין שהרצנו באירועי הגאווה, בו כמה מאתנו פרסמו ברשתות החברתיות תמונות שלהם בלי חלק עליון ותיארו את בעיות דימוי הגוף שיש להם, ופעילויות נוספות שלנו בפייסבוק.

כדי לעשות עוד צעד לקראת מימוש המטרה הזאת, יצאנו בסוף השבוע האחרון בקול קורא לבעלים של מקומות הבילוי והמפיקים של הליינים הגאים להראות בפליירים שלהם, לצד אותן דמויות שריריות, שעונות בדיוק ל-"סטנדרט", גם כאלה שקצת פחות.

עסק פרטי לא מעניק פטור מאחריות ציבורית וקהילתית

המהלך שנקטנו מעורר התנגדויות - ואנחנו כבר רואים את זה בשטח. הפליירים האלה הרי מוכרים ומשכנעים בליינים לבוא למסיבות שהם מפרסמים, ובעלי הליינים ומקומות הבילוי לא יתפשרו בקלות על מטילי זהב שכאלה. אלא שיש כאן עוד שני דברים מהותיים שכדאי שהם ייקחו בחשבון: ראשית, שלא רק הבחורים שניבטים מהפרסומות האלה הם מטילי זהב. גם בחור סקסי, שעיר ולא שרירי יכול למכור טוב. אפילו, רחמנא ליצלן, אם הוא שוקל כמה (וכמה) קילוגרמים מעל למה ש-"מותר". הדבר השני הוא שהעובדה שיש להם עסקים פרטיים לא פוטרת אותם מאחריות חברתית.

גיוון שכזה בפליירים של המסיבות, ודימוי גוף בכלל, נראים אצל חלק כנושאים שלא צריכים להיות בראש סדר העדיפויות הקהילתי. כבר גמרנו את המאבקים על נישואים גאים, זכויות טרנסג'נדרים ושוויון זכויות מלא שאתם מתעסקים עכשיו בדימוי גוף? - זו הייתה הרוח של כמה וכמה תגובות שקיבלנו. אני חלילה לא מזלזל באף אחד מהמאבקים האלה ונהפוך הוא, תומך בכולם, אבל גם המטרה שכל אחד מאתנו יאהב יותר את מי שהוא ואת איך שהוא נראה היא חשובה. ואם נשיג שינוי ובפעם הבאה שניכנס לפאב הגאה יהיו בחורים מכל מיני סוגים שיביטו אלינו מהפליירים - זה יעשה טוב יותר לכולם. גם לכיסים של אנשי חיי הלילה הגאים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...