צילום: באדיבות המשפחה

ועדת החקירה לרצח במצעד בירושלים: השאלות שנותרו פתוחות

מסקנות הוועדה שהוקמה אחרי הפיגוע בו נרצה שירה בנקי ז"ל בירושלים, חשובות וטובות. אבל איך אפשר להסתפק רק בוועדת בדיקה משטרתית, איך אפשר להסכים לכך שרק האחרונים בשרשרת - ישלמו את המחיר, ומדוע מתעלמים מחלקם של חברי הכנסת בהסתה? / דעה

אלון-לי גרין
אלון-לי גרין. צילום: צילום אישי.

המסקנות של הוועדה לבדיקת הרצח במצעד הגאווה בירושלים, שפורסמו אמש על ידי המשטרה ושכוללות את ההמלצה להדיח ולהעביר שבעה קצינים ושוטרים מתפקידם בשל אחריותם למחדל האבטחה במצעד, הן טובות וחשובות. באמת. אין שום דרך לסובב את זה - דמם של הצועדים ודמה של הקהילה אינו יכול להיות הפקר, ומי שנתן לישי שליסל להסתובב חופשי ביום המצעד בירושלים הפקיר את צועדי המצעד לרצחנותו. ועל זה, האחראים חייבים לשלם את המחיר.

אבל יש משהו שמפריע לי בזה ששישה שבועות אחרי הרצח והדקירות, נשארנו רק עם "ועדת בדיקה" משטרתית. זה נראה כאילו החברה הישראלית והמערכת הפוליטית המשיכו הלאה, ורק גורמי הביטחון נשארו לשלם את מחיר המחדל. וזה העניין: הסיפור של הפיגוע במצעד הגאווה הוא לא רק הסיפור של המחדל. הוא אפילו בעיקר לא הסיפור של המחדל.

בחודשים ובשנים שקדמו לפיגוע הזה התירו חברי כנסת ומנהיגי ציבור של הימין פעם אחר פעם את דמה של קהילת הלהט"ב. ומה שמדהים, וזו הנקודה שחשוב להתעכב עליה, הוא ש*אחרי* הפיגוע המשיכו חברי הכנסת ומנהיגי הציבור של הימין לעשות שני דברים: חלקם שחררו, בהתחלה, גינויים רפים. אבל שנייה אחרי הגינויים למעשה של שליסל, הם ישר עברו לטעון שאנחנו, חברי הקהילה ופעילי השמאל, הם אלו שבעצם מסיתים, נגדם, ושאין שום הסתה, הומופיביה או גזענות בימין.

והחלק השני של חברי הכנסת בימים? הם פשוט המשיכו להסית נגדנו כאילו כלום לא קרה. והם גם לא התביישו בזה - הם התראיינו בטלוויזיה, ברדיו וכתבו סטטוסים שהמשיכו להתיר את דמו של ציבור שלם.

אז השאלה שצריכה להישאל היום, כשמפרסמים את מסקנות הוועדה היחידה שהוקמה אחרי הפיגוע, היא איך אפשר להסתפק רק בוועדת בדיקה משטרתית? איך אפשר להסכים לכך שרק האחרונים בשרשרת - אלו שהיו צריכים להגן עלינו ממי שמבקשים לתרגם את מילותיהם של חברי הכנסת למעשים, ישלמו את המחיר? איך זה הגיוני ששישה שבועות אחרי פיגוע הדקירה במצעד ואחרי פיגוע השריפה בכפר דומא, מכהן סגן יו"ר כנסת אחד שממשיך להסית נגד הקהילה הגאה ולכנות את חבריה "תועבה" (ח"כ בצלאל סמוטריץ') וסגן יו"ר כנסת אחר שמכחיש את הפיגוע הלאומני בכפר דומא וטוען שהוא בסך הכל היה "פשע פלילי שביצעו פלסטינים" ושזו "רדיפה" לטעון שהיו אלה פעילי ימין מהתנחלויות שביצעו את הרצח (ח"כ אורן חזן)?

אז כן, דרושה היתה כאן ועדת חקירה. אבל לא רק ועדת חקירה משטרתית. מה שצריכה לקום כאן זו ועדת חקירה פרלמנטרית שתעשה ניקוי אורוות בכנסת ותסלק מכל תפקיד ציבורי וייצוגי את חברי הכנסת ההומופובים, המסיתים והגזעניים.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...