צילום: James Emery,Flickr

הדיון בהצעה המפלה זוגות חד מיניים – נדחה

הלחץ עבד: שר הפנים, סילבן שלום, דחה את הדיון על שינוי התקנות אשר עשוי להגדיל את האפליה בין זוגות חד מיניים לבין זוגות סטרייטים

אלחי הלמן. צילום: צילום אישי.

הדיון בוועדת הפנים, בנוגע להצעת שינוי תקנות של השר סילבן שלום להעלאת האגרות עבוד זוגות חד מיניים, נדחה. התקנות שהגיש שר הפנים סילבן שלום לאישור ועדת הפנים קובעות אגרה של 2,850 שקלים להסדרת מעמדו של בן זוג ידוע בציבור, לעומת 1,625 שקלים שמשלמים עד היום. עם זאת, התברר כי העלאת האגרה אמורה להיות אך ורק לזוגות חד מיניים, בעוד שזוגות סטרייטים ימשיכו לשלם את האגרה הקודמת. כלומר, על זוגות להט"בים לשלם 1,225 שקלים יותר, לפי התקנות החדשות.

משרד הפנים לא מכיר כיום בנישואיהם של זוגות מאותו מין שנישאו בחו"ל. לכן, על פי התקנות האמורות הם יאלצו לשלם אגרה גבוהה יותר מזוגות הטרוסקסואלים כדי להירשם כזוג נשוי בארץ. טרם הדיון בוועדת הציבור, ועקב לחץ מצד חברי כנסת והציבור, דחה שר הפנים, השר סילבן שלום, את הדיון, והבטיח לבחון מחדש את גובה האגרות.

יש לציין כי קיימת אפליה נוספת כלפי זוגות חד מיניים, וזאת בהליך קבלת אזרחות. הליך הסדרת מעמדו של בן זוג הטרוסקסואלי כאזרח הינו 4.5 שנים, כאשר בתחילה יקבל בן הזוג רישיון ישיבה ועבודה בארץ, לאחר מכן יהיה זכאי לתושבות ארעית כארבע שנים, ואז יוכר כאזרח.

לעומת זאת, זוגות חד מיניים הם מוכרים בציבור בלבד, והליך ההכרה שלהם ארוך יותר, אף על פי שהם נשואים. ההליך להסדרת מעמדו של בן זוג ידוע בציבור של אזרח ישראלי, ובתוך כך בן זוג מאותו המין, עובד כך: בן הזוג זכאי לרישיון ישיבה ועבודה בישראל למשך שלוש שנים, לאחר מכן לתושבות ארעית בישראל למשך ארבע שנים, ובסוף ההליך - לאחר שבע שנים - ביכולתו לקבל תעודת אזרח. בכדי לקבל תושבות קבע בארץ, יצטרך בן הזוג לעבור תהליך של תשע שנים, בהן הוא זכאי לרישיון ישיבה ועבודה בישראל למשך ארבע שנים, לאחר מכן לתושבות ארעית בישראל למשך חמש שנים, ובסוף ההליך, בתום תשע שנים, ביכולתו לקבל מעמד של תושב קבע.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), אשר יזמה את דחיית הדיון, מסרה בתגובה כי "אין כל סיבה שזוגות מאותו מין יופלו בכלל, ועל אחת כמה וכמה שלוש פעמים: פעם אחת בכך שלא נותנים להם להינשא בישראל, פעם שניה בכך שמחייבים אותם להמתין שבע שנים לעומת ארבע וחצי שנים לצורך קבלת מעמד לבן הזוג, ופעם שלישית בגובה האגרה". עוד הוסיפה גרמן כי "במקום להתעסק עם העלאת האגרות, משרד הפנים צריך להשוות את התנאים לקבלת אזרחים של בני זוג מאותו מין לזוגות סטרייטים נשואים, ולסיים את האפליה הקשה בהליכי קבלת מעמד".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...