צילום: Emmanuel Huybrechts,Flickr

האם עו"ד טרנסג'נדרית רשאית ללבוש בגדי נשים?

ועדת האתיקה של מועצת עורכי הדין עסקה לאחרונה בשאילתה שביקשה "להבהיר האם אדם אשר נולד אנטומית עם איברי רבייה זכריים יוכל להופיע במדי משפט של עורכת דין". עו"ד רונית לירן-שקד: "מכיוון שאני האשה הטרנסג'נדרית היחידה המוצהרת והגלויה, ברור לי שהשאלה נועדה לפגוע בי"

עורכת הדין רונית לירן-שקד
"ברור לי שהשאלה נועדה לפגוע בי". עוה"ד רונית לירן-שקד. צילום: צילום אישי.
דגל הקהילה הטרנסג'נדרית. צילום: torbakhopper, flickr.

האם עורכת דין טרנסג'נדרית רשאית להופיע בבית המשפט בבגדי נשים? ועדת האתיקה של המועצה הארצית של עורכי הדין בישראל עסקה לאחרונה בשאלה זו, בעקבות פניה של עו"ד אנונימי.

בשאילתה שהוגשה למועצה נכתב: "לאחר עיון בכללי לשכת עורכי הדין (מדי משפט), התשס"ו-2005, הייתי מעוניין לקבל הבהרה בקשר לסוגיית לבוש עורכי דין על פי מינם - האם אדם אשר נולד מבחינה אנטומית כגבר (דהיינו, בעל איברי רבייה זכריים), המגדיר את עצמו כאישה, יוכל להופיע בבית המשפט במדי משפט של עורכת דין בהתאם לכלל 2 לכללי הלשכה הנ"ל?".

ועדת האתיקה השיבה לפניה בסוף דצמבר, והבהירה מפורשות את עמדתה בנושא. "ספק אם יש בפנייתך היבט אתי כלשהו, אך עמדת הוועדה היא שכל חבר או חברה בלשכה רשאי/ת ללבוש את מדי המשפט הממלאים אחר הדרישות מן המגדר שהוא או היא בוחר/ת להשתייך אליו, ובלבד שהדברים ייעשו באופן עקבי והולם".

עו"ד רונית לירן-שקד פרסמה את הדברים היום (רביעי) בדף הפייסבוק שלה. "מכיוון שאני עורכת הדין האשה הטרנסג'נדרית היחידה המוצהרת והגלויה במדינת ישראל - ברור לי, ששאלה זו נועדה למטרה אחת לפגוע בי", כתבה לירן-שקד. "אני מבהירה - אף אחד לא יפגע בי, ואף אחד לא ימצא אצלי שלדים בארון, ואני אמשיך לרדוף עד חורמה את כל נוכלי מדינת ישראל מהקטנים ועד הגדולים ביותר".

הפניה חשפה את המציאות המורכבת עמה מתמודדים אנשים טרנס* בישראל, החשופים לפגיעה ואפליה ונדרשים לספק "הוכחות" או "הצדקות" לבחירתם המגדרית ולרצונם לחיות את חייהם באופן חופשי. פגיעה זו באה לידי ביטוי בפעילותם הציבורית כמו גם האישית, ולמרות ההתקדמות היחסית של החברה בקבלת חברי קהילת הלהט"ב, ההתמודדות של טרנסג'נדרים בחברה היא עדיין מורכבת.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...