צילום: צילום מסך

סופר נני, סופר הומופוביה

מיכל דליות הסבירה להורים שתפסו את ילדיהם צופים בפורנו כיצד לגשת לנושא, ו"לוודא שלפחות זה התקיים בין גבר לאישה ולא דברים אחרים". פליטת הפה של "המחנכת הלאומית" מטרידה ומסוכנת, ועל הקהילה להפסיק "להכיל ולהקשיב" לאנשים המפיצים השקפת עולם מיושנת, מדירה ופוגענית

אורי שמילוביץ. צילום: יחסי ציבור.

מכירים את הקטע הזה שאתם מתכוונים לומר "בעלי חיים" ויוצא לכם "הומואים"? למי מאתנו זה לא קורה? זה קורה לטובים ביותר, גם לחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' זה הרי קרה, כשרצה להרים בעבר הפגנה כנגד מצעד הגאווה בירושלים, ויצא לו לערוך את "מצעד הבהמות". כך זה קרה השבוע גם למיכל דליות, הידועה כ"סופר נני" הישראלית.

גברת דליות דיברה בתכנית טלוויזיה על צפיית ילדים בפורנו, הסבירה כיצד על הורים להתמודד עם התופעה הזו, ובכלל על כך שילדים נחשפים למגוון אפשרויות מחרידות באינטרנט, מהדרכה כיצד להכין פצצות ועד לסקס עם בעלי חיים. מפה לשם, אם הילד כבר נחשף לפורנו, כך הסבירה המחנכת הלאומית, יש לומר לו כי מבינים שצפה בפורנו, שזה "כל מיני יחסי מין", ושאנו מקווים שלפחות הדבר התקיים בין גבר לאישה ולא "דברים אחרים". מקסים מצידה, נכון?

מהומה רבתי התעוררה בקהילה, על ההומופוביה שבדבריה, שכן לתעדף יחסי מין הטרוסקסואלים ולכנות יחסי מין של להט"ב כ"דברים אחרים", וכשליליים, זו הומופוביה קלאסית. אך באותה נשימה היו שקפצו להגנתה, בטענה שהיא לא התכוונה לדבר על להט"ב, אלא על פדופיליה או זואופיליה.

אם כך, עולה התהיה, מדוע בחרה מפורשות לומר שמקווה כי אם כבר פורנו, אז שיראו בו סקס בין גבר לאישה, ולא דיברה על סקס בהסכמה חופשית בין בני אדם בוגרים, בניגוד למקרים מזעזעים כמו אונס או סקס עם בעלי חיים? נפלט לה? אולי היא בכלל ליברלית ותומכת, כמו שהיו שכבר טענו, והבעיה אצלנו, רעשני הקהילה, על שלא הבנו אותה כראוי?

המסר המסווה הוא המסוכן

בואו נדבר קצת על הפליטה הזו שלה. מיכל דליות ממותגת כמחנכת הלאומית של ישראל, כברת סמכא בענייני הורות ויחסים במשפחה, ובהנחיות כיצד יש לפעול. הורים מתדפקים על דלתה ומשוועים לעצה באשר ליחסים עם ילדיהם וניהול חיי משפחה תקינים. כשהמחנכת הלאומית מסבירה בטלוויזיה כי ההכוונה הרצויה היא להיות סטרייטים, מדובר בפגיעה במאבק הגאה, שבא לדרוש הכרה מלאה ולגיטימציה לזהויות להטבאקיות, ושאין רע או מבייש, בוודאי שלא מזיק, בסקס הומואי.

אנשים מקשיבים לדמות כזו, ולפיכך יש לה השפעה רבה. דווקא משום שאיננה דמות אידיאולוגית, היא לא נתפסת כמוּנעת מהשקפת עולם הנובעת מהטיה פוליטית או דתית, אלא עצותיה הן "מקצועיות" נטו. מכאן הנזק הגדול של דבריה אלה. המסר כי יש להסוות זהות ופרקטיקה להטבא"קית בפני הילדים הרכים, היא המקבעת את ההוויה שלנו כנחותה, כדבר מה שלילי. את היחס לקיומנו הגאה כזאב המאיים על כיפה אדומה התמימה והטהורה.

כשסופר נני הישראלית בוחרת לשים בשורה אחת הכנת פצצות באופן פיראטי, סקס עם חיות והומואיוּת או לסביוּת, המסר הזה מחלחל יותר מכל אמירה הומופובית סתמית של איזה פוליטיקאי הומופוב. מדובר הרי בהנחיה מקצועית ולא בעוד אג'נדה חשוכה, כביכול.

לכן האחריות הכבדה המונחת על כתפיה של מי שמתיימרת להיות המחנכת הלאומית (ומרוויחה מכך בהתאם). כשהיא בוחרת להציג כהנגדה ליחסי מין עם בעלי חיים, סקס של גבר ואישה, היא מציגה את הרע מול הטוב. הדרך המעוותת, מול הדרך הישרה, הסטרייטית, שיש לחנך על ברכיו את הילדים.

לבחור להציג דווקא יחסים בין גבר לאישה כמודל האולטימטיבי ליחסים בין בני אדם, זה הטרוסקסיזם בהתגלמותו, הגורס כי יש זהות, דרך חיים, "טבעית" ונכונה, וזו כמובן ההטרוסקסואלית, לעומת אלה הנחותות שיש להרחיק מהן כמו מאש. אותן זהויות וצורות חיים אנושיות הנמצאות על הספקטרום הלהטבאק"י מקובעוֹת כמשוקצות.

נסו לדמיין את ההסבר כי "אני מבינה שראית פורנו, כל מיני יחסי מין, ואני מקווה שלפחות מדובר היה ביחסי מין בין בני אותו גזע, אדם לבן עם אדם לבן, או אדם שחור עם אדם שחור" (וחלילה לא ביחסי מין בין גבר שחור לאישה לבנה, לדוגמה). מישהו היה חושב שהדבר לגיטימי? שבסך הכל הכוונה תמימה ומטרתה לפסול על הסף יחסי מין בין אנשים לבעלי חיים? ברור שהיתה זו אמירה מזעזעת הבאה לסמן שחלילה אסור להם להתערבב, לשחורים וללבנים, כי ברור שזה פסול ושיש היררכיה. הדבר היה מהווה  מסר גזעני הנטמע בחינוך הבסיסי של הורים לילדיהם. הזעקה היתה באה מיידית, כמחאה, ולא היתה נותנת לאמירה מקוממת זו לעבור לסדר היום.

המסר המסווה הוא המסוכן כאן. בדיוק כמו שאומרים "אחרים" ולא "הומואים" (כי השם המפורש הוא נורא ואיום, כמו השימוש ב"המחלה" לסרטן), כך מציגים את ההיפך מהמעוות (יחסי מין עם חיות): את התקין והרצוי (יחסי מין הטרוסקסואלים). וכעת יש לדרוש ממיכל דליות לתת דין וחשבון.

עליך להבהיר ולהתנצל

חובת ההוכחה עליך, סופר נני. עשית נזק? תתקני. אם אינך עומדת מאחורי המסר ההומופובי, עליך להבהיר זאת, לחזור בך, להתנצל, להסביר להורים ולילדים כי אין רע ביחסי מין בין גבר וגבר או אישה ואישה. להבהיר בפלטפורמה בה עשית את הנזק. בטלוויזיה. תבהירי בטור בעיתון. בפייסבוק, לא כהגנה על עצמך, אלא מתוך האחריות העצומה שיש לך כמשפיעה וכמעצבת דעת קהל . חשוב לשמוע שאת מסבירה לאומה שהומופוביה זה פסול ושיש להכיל ולקבל בברכה כל זהות, כל עוד איננה פוגעת באחר.

לנו בקהילה אסור לתת לה, או לכל מזיק הומופובי אחר, הנחוֹת. כל הרצים להגן עליה, לפרש אותה כאילו לא אמרה את הדברים בצורה ברורה, תנוחו. למה אנחנו תמיד חייבים לבצע פירוש רש"י, להצדיק ולהתפלפל בשם אותה אישיות שמסבה לנו נזק. כן התכוונה, או לא, נפלה בלשונה או לא בדיוק אבל בערך, כל הפסיכולוגיה האישית או היכרות עימה - לא רלוונטיים. זה עניין שלה ואחריות שלה. לא מעניין אותי אם בדרך כלל היא ממש אחלה.

הנזק הוא ציבורי, ונקודת ההנחה שלנו כלפי מי שאמרה דבר מה הומופובי, צריכה להיות שעלינו למחות כנגדה ולא "להבין ולהכיל אותה". היא זו שצריך להכיל אותנו, לא אנחנו אותה ואת ההומופוביה שהפיצה. ואם לא הסבירה עצמה כראוי, או חוזרת בה, יש דרך מוצהרת וברורה לעשות כן. עד אז, עלינו לרדוף פרסונה הומופובית שכזו, למחות, לא לעבור לסדר היום. בוודאי כשמדובר באישיות כמעט רשמית בעל סופר אחריות, שבמקום לחנך לסופר קבלה ואהבה, מחנכת סופר נני לסופר הומופוביה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...