צילום: ינאי יחיאל,יחסי ציבור

הארון הגדול: דודו הוא רק חלק מהבעיה

דודו "לא באתי לדבר על נטיות מיניות, אני דודו מעפולה" כהן מקדם את ההומופוביה בטלוויזיה, ולכן יש להאבק במה שהוא מייצג / דעה

אורי שמילוביץ. צילום: יחסי ציבור.

בוא נעשה סדר עם הגישה האומרת "זה שהוא הומו לא אומר שזו חייבת להיות האג`נדה שלו". אחת ולתמיד: זו בורות או היתממות מרושעת, והגיע הזמן להפסיק עם השטות הזו.

על רקע תכנית "האח הגדול", בה מככב דודו "לא באתי לדבר על נטיות מיניות, אני דודו מעפולה" כהן, עולה שוב סוגיית הארון, הזהות המינית כאישיו - כן או לא, ושאר ירקות. השיח נוטה להיות מבלבל ולערבב טיעונים מעולמות שונים, ועל כן יש להבהיר במה הדברים אמורים. אדגיש כי הנושא כאן איננו דודו כהן כאדם ואף לא תכנית טלוויזיה מסויימת. זה גם לא המקום לטעון שדודו הוא הומו, או לא, מה שחשוב הוא השיח הציבורי המתרחש בחברה הישראלית ובציבור הלהטבא"ק בפרט. הדיון סביב כהן הוא רק לנושא חשוב שיש להציף, מפני שהוא משפיע עלינו בקהילה.

מדובר בעניין בסיסי והוא חד משמעי: הומו לא צריך להיות במצב בו הוא מסתיר, מעמעם או קורץ בחשאיות את זהותו, נקודה. המצב החברתי הזה לא מקובל עלי ועומד בבסיס המאבק הגאה.

אין לכך אח ורע בשום זהות אחרת. שום מרוקאי, ערבי, אישה, או מי מהפריפריה לא נאלצים להסתיר את עצם זהותם באופן שיטתי או באותה רמה. בטח לא כשהם מופיעים בתכנית טלוויזיה, בטח ובטח לא בתכנית המבוססת על הזהות והאישיות שלהם. יש מהם מי שלא מדסקסים לעומק את השקפת העולם הקשורה לזהותם, למקום ממנו הם באים, וזה כבר נתון למחלוקת ודיון.

לשם השוואה, שימו לב כי לא קיימת ביקורת ציבורית על כך שב"אח הגדול" פלורי (אישה מזרחית) וברק (הומו, מחוץ לארון) אינם מייצגים דיים את האג`נדה המזרחית, הפמניסטית והגאה (בהתאמה). הם לא בשום ארון, ועל מה שהם אומרים אפשר כאמור להתווכח. כשברק אומר דבר מה הומופובי, הדבר מהווה קידום של מסר הומופובי, ועצוב שההומו היחיד שמחוץ לארון בתכנית הזו, מקדם כך הומופוביה.

הבעיה הייחודית לנו בקהילה מתחילה כשמכניסים בזה אחר זה ארונות, חלקיים או שקופים, מי יותר ומי פחות, לפריים טיים הישראלי. מדובר בקידום ארוניזם הומופובי, וזה מקבע בציבוריות הישראלית שהומו זו בושה, דבר מה מביך שראוי להסתירו; לא לומר את השם המפורש, כמו שסרטן נקרא "המחלה", בלחש, בפי רבים.

חשוב להבין כי קיים הבדל גדול ומהותי בין אדם פרטי לבין מי ששם עצמו במרכז תשומת הלב הציבורית ומשפיע על הלך הרוח הציבורי, כתוצאה מכך. למי ולמה שנמצא בשיח הציבוריות הישראלית יש אחריות, ובדיוק שם יש מקום לביקורת ציבורית. הארון הפרטי של הומו זה או אחר אינו מושא לביקורת ועניין הציבור. ארון ציבורי, לעומת זאת, בהחלט כן, והוא שמעניין אותנו כציבור וכקהילה. בין אם מדובר בפוליטיקאי, בעיתונאי, בזמר או באיש טלוויזיה.

כשהלך רוח ציבורי מסמן זהות הומואית ומחלת סרטן באותה ישורת, זו התפיסה המקובעת והמשתמרת בציבור. זה רע, מזיק ומקומם. יש להצביע על התופעה הפסולה הזו, יש לצאת כנגדה ולהאבק. מדובר בחלק אינטגרלי מהמאבק הגאה, לשחרור להטבא"קי. צעד אחר צעד, כמו בכל תחומי החיים, כנגד החושך של הטרור הלהטבא"קפובי והפרקטיקות הזדוניות שלו, שהארוניזם בראשן.  

כך קורה, כשלהטבא"קי שכזה נכנס לתכנית מהפופולאריות בישראל, הוא כלי ומהווה חלק ממערך ארוניזם הומופובי זה. לגיטימי וחובה לבקר זאת. מי שמתקשה להתמודד עם החום, שלא יכנס למטבח. אף אחד לא רדף אותו לחייו הפרטיים וכפה עליו הקרבה של יציאה מהארון תוך סיכון עצמי. אינני מצפה מאיש להיות גיבור.

הומו בארון, גם בארון חלקי, הוא קורבן שאנו נאבקים עבורו, עד הרגע שהוא לוקח את הפריווילגיה שכנראה יש לו להכנס ללב הציבוריות הישראלית, ואז, כשהוא מקדם מכיכר העיר ארוניזם הומופובי, הוא הופך גם למקרבן. הרקע האישי מאבד מהרלוונטיות כאשר מעשיו פוגעים בקהילה, ולא משנה אם שמו הוא סלים, דודו או איציק. על כך יש להצביע ולבקר בחריפות. ואם "זכותו", אז גם זכותנו לבקר, ואף חובתנו.

לגבי מי שמגלגל עיניו לשמיים וטוען שאין למודלים בטלוויזיה השפעה על התנהגות ועמדות ההמונים הצופים והנחשפים, שיחשוב שוב מה הסיבה שחברה מסחרית משלמת לסלבריטאי ואף לסתם שחקן מהישוב, ים של כסף, בעבור הופעה בפרסומת של חצי דקה. משום שהדבר משפיע על הציבור ומשיג תוצאות. ארוניסט שמופיע בטלוויזיה שעות על גבי שעות, ואסור להזכיר את זהותו המינית או לדון בה - הוא סוכן המכירות הטוב ביותר לתרבות הארוניזם ההומופובי, וזה מאד רע לנו כקהילה גאה.

לא מדובר בעניין אישי ופרטי. הביקורת היא על סיטואציה הומופובית בעלת השלכה חברתית והשפעה שלילית ציבורית שיש לכך על הקהילה ומצבה בחברה הסטרייטית הכללית. את הסיטואציה הזו החברה ההומופובית מביאה עלינו פעם אחר פעם, והיא מזינה את עצמה ואת המשך הדיכוי באמצעות המשך שעתוק הסיטואציות הדומות הבאות. המאבק הגאה בא לשבור את השרשרת הזו ושום שיח רדוד שנועד להשתיק את הביקורת הזו לא יסתום לנו את הפה. לפחות לא לי וזה מה שאני עושה כרגע. לא סותמת. מה תעשו לי?

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...