צילום: מתוך הווידאו

עכשיו זה כבר ברור לכולם: אין גאווה בליכוד

אתמול חגגה הכנסת את יום זכויות הקהילה הגאה, ואפילו רה"מ נתניהו הגיע כדי לנאום. הבוקר, שעות ספורות לאחר הנאום המרגש של ביבי, הפילה הקואליציה - שוב - שש הצעות חוק פרו-להט"ביות. מתברר שאצל הטיפוסים האלו בליכוד הכל מתחיל - ונגמר - בדיבורים ריקים וחסרי משמעות / דעה

ניב סוניס. צילום: צילום אישי.

אתמול ציינה הכנסת, לראשונה בתולדותיה, את יום זכויות הקהילה הגאה. היה זה יום חג של ממש - המוני להט"ב ותומכים גדשו את המסדרונות, הוועדות, ישיבת השדולה הגאה ואת יציע מליאת הכנסת. רבים החיוכים, החיבוקים והתמונות שיצאו מהיום הזה, והיתה תחושה של שינוי באוויר, או לפחות התקדמות לכיוון המיוחל.

היה זה יום של שינוי, שבלט במיוחד נוכח היום שלפניו - בו הפילה ועדת השרים לחקיקה שש הצעות חוק להט"ביות מתוך השש שהוגשו לשולחנה. ביניהן הייתה ברית הזוגיות, הכרה בשכול במשפחות חד-מיניות ועוד. בוועדת השרים יושבים אמנם שרים מיהדות התורה, ש"ס והבית היהודי, אבל יושבים בה גם שרים מכולנו ומהליכוד. מה גם, ידוע שאם ראש הממשלה רוצה, חוקים יעברו בוועדה ויהי מה.  

אבל מה שהיה ביום שני נשאר ביום שני, וזה לא נתן לאף אחד לקלקל את מה שקרה בשלישי - חגיגה גדולה - יום זכויות הקהילה. עשרות משתתפים, צילומים חגיגיים, הבטחות שפוזרו לכל עבר. אפילו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע במיוחד כדי לנאום. נאום היסטורי, נחרץ, בעברית (סופסוף!) ובכנסת, בו אמר שכולנו נבראנו בצלם (תודה באמת).

אפשר היה לחשוב שאחרי כל החגיגות האלו, הדבר ההגיוני שיקרה ביום שאחרי יהיה גל של הצעות חקיקה גאות, שלשם שינוי לא יופלו על ידי הקואליציה. שאחרי ההבטחות המלבבות של נתניהו וחבריו, יזרקו לקהילה איזו עצם בדמות חקיקה פרו-להט"בית.

והנה, לראש הממשלה הונח הסולם לרדת מהעץ. ניתנה הזדמנות לתקן את העוול שקרה ביום ב'. הצעות החוק שנפלו בוועדת השרים הועלו לקריאה טרומית ביום רביעי, ממש כמה שעות אחרי אותו נאום היסטורי של נתניהו. ונחשו מה קרה?

באופן מאד לא מפתיע - דיבורים (וצילומים, וסטטוסים, וחיוכים) לחוד ומעשים לחוד. חברי וחברות סיעות הקואליציה, ובראשן הליכוד וכולנו, הצביעו נגד אותם חוקים. מירי רגב ומשה כחלון כנראה חשבו שברית זוגיות בין אנשים בני אותו המין יחלישו אותנו מול איראן, ובנימין נתניהו ואמיר אוחנה אולי סברו שלתת זכויות להורים שכולים שהם במקרי בני אותו המין יניחו את המסד לממשלת שמאל רחמנא ליצלן. כל ההצעות נפלו, וזכויות לקהילה עדיין אין.

ממש בעוד כמה חודשים ייערכו מצעדי הגאווה, ואני משער שאוחנה, רגב, נתניהו ואחרים ינסו להגיע ולנאום בתמיכת גאווה בליכוד. אסור לנו לאפשר להם לעלות על הבמות שלנו, אסור לנו לאפשר להם להבטיח לנו הבטחות שווא ואסור לנו לסלוח בתקווה שבפעם הבאה הם יצביעו אחרת - הם אף פעם לא. אין גאווה בליכוד. הכל אצל הטיפוסים האלו מתחיל - ונגמר - בדיבורים ריקים וחסרי משמעות.

ניב סוניס הוא יו"ר משותף של החוג הגאה במפלגת העבודה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...