צילום: דפנה טלמון

"חובה עלינו להכאיב להם במנדטים"

יום זכויות בכנסת, כמעט בלי זכויות חוקיות, והפלתם של שישה חוקים עוד באותו שבוע על ידי מי שטענו פעם אחר פעם "למחוייבותם" לקידום האג'נדה של שוויון לקהילת הלהט"ב מביא את המסקנה היחידה הנדרשת - צריך להכאיב לקואליציה במנדטים, ולהילחם בה (ובלהט"בפוביה שלה ושל חבריה) בכל הכוח / דעה

ארז וינר
ארז וינר. צילום: יחסי ציבור.

כאשר ביקשו ממני להגיד כמה מילים, חשבתי לא מעט על מה נכון להגיד בשם ארגון סטודנטיאלי, שהמטרה המרכזית שלו היא להביא לשינוי חברתי ושוויון מלא לקהילת הלהט"ב.

חשבתי על מה שקרה במהלך השבוע האחרון – על יום זכויות בכנסת, כמעט בלי זכויות חוקיות, ועל הפלתם של שישה חוקים עוד באותו שבוע על ידי מי שטענו פעם אחר פעם למחוייבותם לקידום האג'נדה של שוויון לקהילת הלהט"ב. מכל ההצבעות וההצהרות האלה בשדה הפוליטי, חשבתי לברר שוב מה זאת בכלל דמוקרטיה.

חיפוש מהיר בגוגל העלה את המשפט הבא: "דמוקרטיה היא שיטת ממשל בה יש לאזרחים והאזרחיות יכולת וזכות להשפיע על המדיניות הציבורית במדינתם, באופן חוקי וממוסד".

נשמע די פשוט. לי בתור אזרח צריכה להיות אפשרות להשפיע על מה שקורה בחברה ובמדינה שלי, ואם אני חלק מרוב, וזה לא פוגע בזכויות הפרט של אנשים אחרים – אני רשאי אפילו להחליט מה יהיו סדרי העדיפויות במדינה.

אבל הנה עוד משהו שגיליתי. כשעשו סקר במדינה ושאלו עד כמה אנחנו תומכים ותומכות בנישואים אזרחיים, כ-71% ענו שהם בעד נישואים כאלה לצד נישואים רבניים, וכ-55% היו בעד נישואים חד-מיניים.

אני מסתכל על שני הרעיונות האלה. מצד אחד אני אמור לחיות בדמוקרטיה שבה הרוב קובע, ומצד שני הנה יש כאן רוב שרוצה משהו ואיכשהו הדבר הזה לא מצליח להתקיים.

אז יגידו לי שמדובר בקואליציה והסכמות ומה לא, והכל נכון וצודק כמובן. אבל יש כאן בעיה, שיש כאן קואליציה, ואני בכוונה אומר קואליציה ולא חברי כנסת – כי אלו כפופים להסכמות של המפלגות בקואליציה. אז יש כאן מפלגות בקואליציה שמצד אחד מנסות לצייר עצמן כתומכות בקהילה, ומצד שני שמות אותנו בתחתית סדר העדיפויות.

חשוב להגיד שאני באמת מאמין שזה בסדר להצהיר שיש נושאים שיותר חשובים מלהט"בים. לא בטוח שעל כל נושא אני אסכים, אבל זה חלק מהשיח הדמוקרטי. ולא רק שזה בסדר, זה בסדר שחברי כנסת יהיו להם  דברים יותר חשובים מקהילת הלהט"ב.

הבעיה נוצרת כשאומרים דבר אחד ועושים דבר אחר. כרגע, נכון להיום, הקואליציה והמפלגות בתוכה אומרות במעשיהן שזכויות להט"ב הן בתחתית סדר העדיפויות. אני חושב שזה ממש משמעותי שכל חבר וחברת בקהילה יבינו זאת, כי כרגע היכולת שלנו להשפיע היא בעיקר בבחירות הדמוקרטיות. ואני לא מתבייש להגיד, שאם הקואליציה רוצה לטעון אחרת, אז שתגיש חוקים, שתכרות בריתות, שתבצע מעשים אמיתיים לתמיכה בקהילת הלהט"ב. כמה גרושים לשירות הפסיכוסוציאלי זה לא מספיק.

מה שחסר זה חוקים נגד אלימות כלפי טרנס. מה שחסר זה שוויון בכל הנושא של אבל ושכול. מה שחשוב זה מניעה של טיפולי המרה פוגעניים. כל אלא, אגב, אין להם דבר וחצי דבר עם דת ומדינה, וגם את זה חשוב להגיד, כי אי אפשר להסתתר מאחורי הסכם קואליציוני. הבחירה של מפלגות הקואליציה שלא להעביר את החוקים הללו היא מבישה, ואם הקואליציה לא רוצה לתת קרדיט לאופוזיציה אז יש פיתרון - שפשוט ימציאו חוקים כאלה קודם.

אם הם לא יעשו זאת – אם לא ישימו אותנו גבוה יותר בסדר העדיפויות, ואני אומר את זה מבחינת זכויות להט"בית בלבד ובלי קשר לנושאים אחרים – צריך שלא להצביע להם.

הדרך היחידה בה חברי וחברות כנסת והמפלגות שלהם יקחו אותנו ברצינות, היא שלא נצביע להם כשהם לא תומכים בנו. זו הדרך שלנו להשפיע דמוקרטית. ואם הם מכאיבים לנו בזכויות, חובה עלינו להכאיב להם במנדטים.

 

הכותב הוא המנהל של האחווה הסטודנטיאלית הגאה, האיגוד של התאים הגאים במוסדות האקדמיים ברחבי הארץ.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...