מגילת זכויות הירח

ספרו השני של רון לשם מזמין קריאה נוספת ומתחפרת, והוא אינו מגלה את כל סודותיו בקריאה ראשונה אלא מבקש התמסרות וחשיבה

מגילת זכויות הירח - רון לשם. צילום: עטיפת הספר.

"מגילת זכויות הירח", ספרו השני של רון לשם ("אם יש גן עדן") מביא את סיפורו של בחור צעיר על רקע טהרן המודרנית למראה ושוקקת החיים. גיבור הספר, קאמי, עוזב את החיים בעיירת הנמל הקטנה בה גדל, ומגיע אל העיר המרכזית, שבה מורגשת התנגשות קשה בין חדש לישן, בין מסורת למודרניזציה, בין דת לחופש. 

רומן ההתבגרות הזה מעביר את הקונפליקט הפנימי של הגיבור אל החוץ, כאשר מרחבי העיר והתרבות שבה מתקיים הסיפור מהווים אלגוריה מושלמת לתהליך ההבשלה שעובר קאמי. תחילה נראית העיר מזמינה ונועזת, כאילו יכולה להכיל את שפע הקונפליקטים המתקיימים בה, כאילו מאפשרת לכל אחד פינה של קיום ומידה מסויימת של אושר והגשמה. 

אך עד מהרה נסדקת התמונה והמציאות מתגלה במלא כיעורה. חוקים נוקשים עולים וצפים, עונשים איומים מוטלים על נשים, הומואים, זונות, כל מי שנמצא בשולי החברה ונדחק הצידה מפאת ידיה הארוכות של הדת והמוסרנות. 

רון לשם הוא מחבר יסודי, לצערנו דבר נדיר במחוזותינו. לא נפוץ לקרוא ספר המדקדק בפרטים הקטנים, נאמן למציאות ומבוסס על תחקיר מקיף שבמקרה הזה ארך לא פחות משלוש שנים. אין ספק שהעבר העיתונאי של לשם, איש תקשורת מהשורה הראשונה, הכשיר אותו לכתיבה כמו-דוקומנטרית, ומאפשר לו להניח את דמויותיו במציאות היפר-ריאליסטית ונאמנה למציאות. 

כל זה לא מפריע לו לשזור קווי עלילה נפלאים, שמתחמקים ולא נופלים למלכודות השבלוניות שהסגנון הסציפי של רומן התבגרות וחניכה מזמן. מורכבות הדמויות והסיטואציות אינן נעלמות על רקע התיאורים המפורטים, אלא בדיוק להיפך, הספר כולו מקבל מימד ספרותי מיוחד שלפרקים מרגיש כמעט דוקומנטרי. 

לשם העמיס על הספר שכבות של משמעות, ציטוטים ספרותיים ומקורות השראה. החל בגיבור הנושא את השם "קאמי" - כנראה על שמו של אלבר קאמי, אחד הידועים בסופרי הזרם האקזיסטנציאליסטי, וכלה ברמיזות לטקסטים ידועים (הבולט בהם 1984 של ג'ורג' אורוול) ששוזרים ביחד משמעויות נוספות לטקסט העשיר ממילא.

זהו ספר שמזמין קריאה נוספת ומתחפרת, והוא אינו מגלה את כל סודותיו בקריאה ראשונה אלא מבקש התמסרות וחשיבה. לקוראים שייאותו להעניק לו מזמנם ומחשבתם, הוא מבטיח חוויה מרגשת ועשירה ביותר.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...