"כטרנסג'נדר, ראיתי מציאות מעוותת"

"תוף הכבשן", ספרו החדש של צחי כהן, עוסק ב"אנשים שלא יודעים מה הם רוצים להיות", כדברי המחבר. "אני מעוות בספר את המציאות כמו שטרנסג'נדר רואה אותה"

תוף הכבשן - צחי כהן. צילום: עטיפת הספר.

"טרנסג'נדרים נתפסים בציבור כאנשים שמחים, כדנה אינטרנשיונל. אין מספיק שיח על הצער, הכאב, הפחד שלהם. הצער בא לידי ביטוי כשאנחנו חושבים על הילדים שאולי לא יהיו לנו, על הזוגיות שאולי לא תהיה לנו, כי אנחנו שונים, גם בציבור הכללי וגם בקהילת הלהט"ב. חוץ מזה, כטרנסג'נדר, אתה נמצא בתהליך מאוד ארוך, מוצא את עצמך נכנס לטיפול מאוד קשה, עם פסיכוזות".

את הדברים הללו אומר צחי כהן, שהוציא לאחרונה את "תוף הכבשן", ספר שירה טרנסג'נדרי ראשון מסוגו. "הספר עוסק במישרין בנושא, בשאיפה לעבור ניתוח, במוות", הוא מוסיף. "מועלים בו נושאים של זהות מינית, דיספוריה מגדרית (שונות בין המין למגדר - י"ה). זה ספר על אנשים שמרגישים אחרת ולא יודעים מה הם רוצים להיות - אישה או גבר. זה בלבול שמוביל לחרדה, ואז אתה לא יודע האם לעשות ניתוח (לשינוי מין - י"ה) או לא".

כהן עצמו לא ביצע את הניתוח. הוא אמנם אובחן כבעל דיספוריה מגדרית אולם החליט, בסופו של דבר, להפסיק את התהליך ולהישאר זכר. "כשאמרו לי שאני יכול לקחת הורמונים ולעבור ניתוח, נסוגתי. המשכתי בטיפול הפסיכולוגי כדי להבין למה נסוגתי. לבשתי שמלות, מרחתי לק, הלכתי לקבוצת הטרנסג'נדרים באגודה, אבל כשאמרו לי שאני צריך לקחת הורמונים - החלטתי לסגת".

בנוסף, כהן תיאר שהיו לו "מחשבות כפייתיות נשיות, כאלה שהגיעו מהתת מודע. זה לא בדיוק דבר שהאגו (במובן הפרוידיאני) משלים איתו". בשירים שלו מוזכרות המחשבות הכפייתיות. "אני רוצה להפסיק אותן, כי הן מחשבות טורדניות, האגו לא נח". את הטיפול הוא מגדיר בספר כ "טיפול להנדסת המוות".

בשיר הנושא של הספר מכנה כהן את תחושותיו "אושוויץ - בירקנאו הפרטי שלי", שהרכבת המובילה לשם מביאה אותו למקומות לא נכונים. "גופי אינו נכון לי", הוא כותב, "ונשמתי נמצאת בתוך הכבשן הבוער... ולמסע מחוץ לאושוויץ לא אספר לאיש / לא אקדמהו בבואת פאר, לא אלמדו מפי אחד האדם. / כי פרחים צעירים נקטפים מחוץ לרכבת, בעודם צעירים".

עיוות המציאות כדבר אסתטי
לדבריו, "עשיתי בספר הזה משהו אסתטי - לעוות את המציאות כמו שטרנסג'נדר רואה אותה".

אתה אומר שטרנסג'נדרים רואים מציאות מעוותת?
"אני, כטרנסג'נדר, ראיתי מציאות מעוותת. אני לאו דווקא מתכוון למובן השלילי".

אז לאיזה מובן?
"אצלי זה היה נורא חרדתי, וכשאתה בחרדה - אתה רואה את הדברים בצורה מעוותת".

כיום, לאחר הטיפול, מגדיר כהן את עצמו כהומוסקסואל. "אני עוסק בספר גם בשאלה איך המשפחה שלי תופסת את זה ובעובדה שההעדפה המינית שלך משתנה. כשהייתי עם הקושי - הייתי ביסקסואל. היום אני מגדיר את עצמי כהומוסקסואל לכל דבר ועניין".

הספר יצא לאחר סידרת שיחות שניהל כהן על השירים עם נורה גרינברג, פעילה טרנסג'נדרית ותיקה. בספר אף יש שיר שמוקדש לגילה גולדשטיין ושיר שמוקדש למשוררת דליה רביקוביץ' ז"ל, שנפטרה לפני 3 שנים, ועוסק באובדנות ובסלבריטיז.

"תוף הכבשן" יצא לאור בהוצאת "גוונים". מסיבת ההשקה של הספר תתקיים בשבת הקרובה, 06.09, ב-19:00 ב"אוויטה", רחוב יבנה 31 בתל אביב.

תגיות
נא להמתין... נא להמתין...