תיירות גאה, אבל איפה הכסף?

עיריית ת"א התחייבה להעביר כ-50 אלף שקלים לפרויקט קידום התיירות הגאה. בדיקת GoGay גילתה כי למרות ההבטחות - התקציב עדיין תקוע בעירייה. תחקיר

תל אביב מושכת בשנים האחרונות תיירים גאים, ואף נבחרה כאחת מחמש הערים שהכי התפתחו ביחסן לגייז. יותר ויותר אמצעי תקשורת בעולם מפרגנים לעיר, וכמעט בכל עיתון גייז חשוב בעולם כבר שיבחו את הסצינה והאקלים המיוחד שלנו. למרות העלייה בהתעניינות, ולמרות הפוטנציאל, בעיריית תל-אביב לא ממהרים לשחרר כספים שהובטחו לפרויקט לקידום התיירות הגאה לישראל. וכך, סכום של כ-50 אלף שקל שהובטח זה מכבר לאגודה, ממתין בקופת העירייה מזה מספר חודשים.

בעירייה טוענים כי הכסף מעוכב מפני שלא התקבלה תוכנית עבודה מפורטת לניצול הסכום מהאגודה ומגורמי התיירות הגאים, בעוד באגודה טוענים כי תוכנית שכזו כבר ניתנה. בדיקה מעלה כי הארגון שלח לעמותה תוכנית לניצול הכסף, אולם נתקל בסירוב. בעקבות כך הוא פסק מלשלוח תוכניות, עד השבוע, לאחר פניית GoGay בנושא.

האגודה וגורמים בענף החלו להעלות את נושא התיירות הגאה לפני שנים אחדות ובעקבות גידול במספר התיירים הגאים המגיעים לישראל ולאחר שהנושא הועלה בועידות בערים שונות בעולם. לפני כחודש אף הוקם גוף מיוחד המוקדש כולו לעניין. שני מתנדבים באגודה, שי דויטש (שעובד בתחום התיירות גם בחייו הפרטיים) ועומר שליו, עוסקים בנושא באופן מלא יחד עם אנשי תיירות וסוכני נסיעות.

לפני כשנה הגישו האגודה והתיירנים לעמותת התיירות של תל אביב - יפו תוכנית ראשונה בנושא התיירות הגאה. במסגרת התוכנית ביקשו באגודה להעלות אתר תיירות גאה לתל אביב באינטרנט, לפרסם את החיים הגאים בעיר ולהקים מערכת יחסי ציבור ודוברות, שתדאג להציף את הנושא באמצעי תקשורת בעולם. באגודה העריכו את עלות התוכנית בסכום של 260,000$ לשנה, למשך שלוש שנים.

לאחר מכן התכנס דירקטוריון העמותה, דן בנושא והחליט להקצות לתיירות הגאה סכום של 50,000 שקלים. באגודה שקלו מה כדאי לעשות עם הכסף, והחליטו שהעדיפות הראשונה תהיה הקמת אתר האינטרנט. בארגון תמחרו את עלות ההקמה בעזרתו של רמי הסמן, איש שיווק ופרסום, ב-12,000$ (כ-42,000 שקלים).

עמותת התיירות סירבה להקים את האתר המבוקש. באגודה טוענים כי התשובה שניתנה להם היא שהאתר לא יוקם מחשש שארגונים נוספים ידרשו מהעירייה להקים אתרי אינטרנט. לאחר התשובה השלילית, פסקו הדיונים בין הצדדים.

השבוע, מספר חודשים לאחר שהשיחות הגיעו למבוי סתום, ניסו באגודה לחדש את הקשר עם עמותת התיירות ושלחו להם תוכנית נוספת. לפי התוכנית, 15,000 שקלים מתוך ה-50,000 יוקצו להקמת אתר האינטרנט; 15,000 נוספים יועברו לקידום האתר במנועי חיפוש ברשת; עוד 10,000 שקלים ייועדו לעדכון ה-GayMap - מפת המקומות הגאים בתל אביב והפצתה במלונות בעיר וכן בארצות הברית ובאירופה; ו-10,000 השקלים הנותרים יופנו להפקת חוברת מידע לתייר הגאה בתל אביב.

"חבל שנפספס את הרכבת"
התחושות באגודה ובקרב גורמים נוספים בקהילה בעקבות הסאגה הזאת הן שמנהלת העמותה, אתי גרגיר, אדישה לעניין, ושאין עם מי לדבר. גורם באגודה טען כי גרגיר "נפנפה" ו"מרחה" אותם. "הייתה לנו תחושה שכל ההתנהלות אתם היא בזבוז זמן", אמר. "אנשים בעירייה ומחוץ לה אמרו לנו שבעמותת התיירות מושכים אותנו. ההתנהלות הזו הורידה את המוטיבציה שלנו להמשיך. בגלל כל זה הופסקו הדיונים בינינו".

שותפה לתחושה זו גם חברת דירקטוריון העמותה, מיכל עדן: "אין שם תחושה שיש רצון לקדם את הנושא הזה בצורה משמעותית", אמרה, "להפך. יש תחושה של חוסר רצון, חוסר מודעות וחוסר מוטיבציה".

יושב ראש האגודה, מייק המל, אמר כי חוסר השקעה בתיירות גאה עכשיו עלול להוביל לכך שישראל תפסיד ליעדים אחרים שמשווקים את עצמם לגייז. "יש ברחבי העולם הרבה מאוד יעדים כאלה", הוסיף, "וחבל שנפספס את הרכבת. אנחנו לא מבקשים שהכסף יגיע לאגודה, אנחנו רק כלי - אבל אנחנו גם מכירים את הקהילה, מדברים עם הומואים ויכולים לסייע בעניין לעמותת התיירות".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

נא להמתין... נא להמתין...