תל-אביב על המפה

ה-Independent הבריטי בחר את תל-אביב לאחת מ-5 הערים שהתקדמו ביחס לקהילה הגאה. הנימוקים: עיר סובלנית עם סצינה הולכת וגדלה

ההתקדמות שעשו בשנים האחרונות ישראל בכלל ותל אביב בפרט בכל הנוגע לזכויות הקהילה הגאה, כמו גם הפנייה לתייר הגאה, מתחילות לקבל עכשיו הכרה עולמית. העיתון הבריטי The Independent בחר בתל-אביב כאחת מחמש הערים שהכי התקדמו בעולם ביחסן לגייז.

העיתון כתב בנימוקיו לבחירה כי "ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שיש בה חקיקה פרו-גייז, והמדינה מושכת גייז מפלסטין ומלבנון. הסצנה הגאה בתל אביב הולכת וגדלה, והעיר סובלנית הן לגברים והן לנשים (מהקהילה - GoGay)".

פעילים גאים בתל אביב שמחו לשמוע על הבחירה של העיתון. איתי פנקס, חבר מועצת עיריית תל אביב - יפו ומי שעוסק בקידום התיירות הגאה לתל אביב, אמר בתגובה לבחירה כי היא "מאוד משמחת, ומשקפת את מה שכל מי שחי בתל אביב יודע. יחד עם זאת, נחמד לראות שגם עיתון ידוע ומוערך כמו ה-Independent עלה על זה". פנקס הביע תקווה ש"בקרוב נהיה ברשימה של המקומות שאבסולוטית סובלניים לגייז".

עומר שלו, שביחד עם שי דויטש מרכז את פרויקט התיירות הגאה של האגודה, אמר שבתור תל אביבי - הבחירה אינה מפתיעה אותו. "יש בתל אביב התפתחות מרשימה בתחום התיירות הגאה. מספיק לשאול תושבים בעיר כמה גייז הם חושבים שיש פה, והם ישיבו שהרבה יותר מ-10%". לדבריו, "תל אביב הולכת ומתחזקת מהבחינה הגאה, ותשומת הלב של העולם הגאה לעיר הולכת וגוברת. רואים את זה בכל מיני כתבות שמתפרסמות ובעלייה במספר התיירים הגייז בארץ. כל מי שיוצא לבלות במקומות גאים לא יכול שלא להבחין בכך".

הקהילה הגאה בתל אביב היא אולי הגדולה ביותר בישראל, והעיר מושכת אליה גייז מכל רחבי הארץ. תחת הנהגתו של רון חולדאי, זכתה הקהילה לההכרה רשמית מהעירייה, וזו אף הקימה מרכז עירוני לקהילה הגאה. העירייה גם מממנת את מצעד הגאווה בתל אביב, תומכת בארגונים של הקהילה ועמותת התיירות של העירייה הקצתה לקידום התיירות הגאה לעיר סכום של 50,000 שקלים.

בעד זכויות גייז? לכו לכלא!
יחד עם תל אביב נבחרו דלהי, שנחאי, הוואנה וקייפטאון, שבנימוקים לבחירתה נכתב כי "העיר גאה בסצנה הגאה שלה". ה-Independent בחר בהוואנה מפני שהחוקים שהיו במדינה נגד גייז בוטלו ומפני שהיא "יעד תיירותי מועדף על הומואים ולסביות".

לצד רשימה זו, בחר העיתון גם בחמש המדינות הכי פחות סובלניות כלפי גייז: ערב הסעודית, שהעונש בה על הומוסקסואליות הוא מוות; אירן, שנשיאה, מחמוד אחמדינג'אד, הצהיר בשנה שעברה כי אין הומוסקסואליות במדינה; ג'מייקה, שנבחרה למקום הכי רע בכל אמריקה להיות בו גיי; אפגניסטן, שאמנם עונש המוות שהונהג בה למי שקיים יחסי מין עם בן/בת מינו/ה תחת שלטון הטליבאן לא נאכף יותר, אבל "זה תלוי בידי מי אתה נתפס"; וניגריה, שבה אפילו כתיבה או דיבור למען זכויות גייז יכולה להוביל לעונש מאסר.

בשנים האחרונות נערכו פשיטות על מקומות וכנסים הומוסקסואליים במספר מקומות בעולם. אחת הבולטות שבהן הייתה בשנה שעברה בניגריה, שם נעצרו 18 גייז ב"חשד" שרצו לקיים טקסי נישואים גאים. בפשיטה שנערכה לפני שנים אחדות בקהיר על ספינת תענוגות נעצרו למעלה מ-50 הומואים, וחלקם נידונו לעונשי מאסר.

בהוואנה, לעומת זאת, התקיים בחודש מאי השנה כנס מיוחד לרגל היום נגד הומופוביה. את האירוע יזמו פעילים גאים במדינה יחד עם בתו של הנשיא, מריאלה קסטרו.

נא להמתין... נא להמתין...