2009: שנת התיירות הוורודה?

המצב הביטחוני והמשבר הכלכלי דווקא מעודדים את העוסקים בתיירות גאה. הם מקווים שכמו בארה"ב של אחרי ה-11/9, גם אצלנו הגייז יצילו את התעשייה

קיץ 2009 כבר בפתח, ואיתו עונת התיירות שבה שוב מקווה ישראל לתפוס מקום מרכזי בתיירות הוורודה מהעולם. במסגרת הניסיון לקרוץ לתייר הגאה, תופץ "מפת גאווה" של תל-אביב במקומות בילוי שונים באירופה, במטרה להראות את חיי הגייז העשירים והמגוונים בישראל.

 
המפה תופץ על ידי האגודה, במסגרת פרויקט "תיירות גאה" אותו היא מובילה בשלוש השנים האחרונות. המארגנים מתכוונים להשתמש במפה כדי "למתג את תל-אביב כיעד מבוקש על מפת התיירות הגאה הבינלאומית", והם מאמינים שהיא "תסייע להעמדתה בשורה אחת עם בירות הגייז הבינלאומית, כגון ברלין וברצלונה".
 
לאחרונה השתתפה האגודה ביריד התיירות הבינלאומי בברלין, במטרה לנסות ולהגביר את המודעות של העוסקים בענף התיירות לאטרקטיביות של ישראל בכלל ותל-אביב בפרט. שי דויטש, רכז התיירות הגאה וחבר הוועד המנהל של האגודה מזה מספר שנים, הציג את המפה בפני המבקרים בתערוכה, וציין כי "דווקא השנה, כאשר תעשיית התיירות צפויה לעמוד מול אתגר קשה של ירידה במספר הלינות, התיירות הגאה מהווה את אחד מהשווקים היציבים ביותר גם בעיתות משבר".
 
דויטש אמר כי "האגודה גאה לתרום את חלק בפניה לקהילה הגאה בעולם, ולהביא אלפי תיירים לתל-אביב ולארץ. אנו מתכוונים לארח בשנת 2013 את אירועי ה'יורו-פרייד' בתל-אביב ולהפוך את מצעד הגאווה המרכזי בארץ לאירוע כלל אירופי". לטענתו, פוטנציאל ההכנסות מסוף השבוע המיוחד עומד על לא פחות מכמה מאות אלפי דולרים – נתון מבטיח שעשוי לעניין נותני חסות ושותפים רבים.
 
אולם למרות האופטימיות, נסיון העבר מראה כי התיירות הוורודה לישראל אינה עניין פשוט. בעבר נסו ניסיונות רבים, פרטיים ומוסדיים גם יחד, לקידום הנושא, ואף נערכו מספר קמפיינים ופרויקטים בשיתוף משרד החוץ ומשרד התיירות. התוצאות היו חלקיות: אמצעי התקשורת הגאים בעולם הגדירו, רובם ככולם, את ישראל כיעד אטרקטיבי ללהט"בים, וציינו לשבח את חיי הלילה והאופי התוסס והחם של הארץ. אולם ההצלחה התקשורתית לא תורגמה להזמנות משמעותיות, ולהוציא קילוח דק וזניח של תיירות ורודה, לא הושגו היעדים הגבוהים שהציבו לעצמם העוסקים בפרויקט. השנה עומדים התיירנים מול תחזיות קודרות עוד יותר, כאשר למצב הביטחוני הרעוע מתלווה גם המשבר הכלכלי בעולם. האם תצליח התיירות הוורודה להציל, ולו בחלקה, את תעשיית התיירות הישראלית?  
 
אולם התחזיות הקודרות לא מרגשות את דויטש, שחושב שדווקא עכשיו התיירות הוורודה היא התשובה למצב התעשייה כולה בישראל. "הייתה זו התיירות הגאה שהצילה את התיירות בארצות-הברית בשנת המשבר שלאחר ה-11 בספטמבר בניו-יורק", הוא אומר, ומאמין שגם המשבר הכלכלי הנוכחי עשוי דווקא להגביר את העניין של התיירנים בכסף הוורוד. עד שיגיעו התיירים, נערכים באגודה לבואם, ומעדכנים את אתר התיירות הגאה – GayIsrael.org.il – שעד כה שימש מקור מידע חלקי בלבד למטיילים. במקביל, עוסקים יזמים שונים ואנשי מקצוע בתחום התיירות בהיערכות לקראת העונה החמה – שעשויה להיות "שנת התיירות הוורודה".  
נא להמתין... נא להמתין...