גאווה וסובלנות בתיבת נוח

ספר ילדים חדש, שכתב נדב שטכמן, מבקש לקדם שוויון וקבלת השונה. באמצעות הסיפור המקראי של תיבת נוח, מנסה שטכמן להעביר לילדים את המסר שגם זוגיות חד-מינית היא לגיטימית

זוג יונים בנים - נדב שכטמן. צילום: כריכת הספר.

בימים שבהם סובלנות, דיאלוג וקבלת השונה נעשים פחות שכיחים בחברה הישראלית, מבקש נדב שטכמן להעביר מסר שונה. באמצעות "זוג יונים בנים", ספר ילדים שהוציא בהוצאת "צבעונים", הוא מנסה להנחיל לבני הגיל הרך מסר של פתיחות וקבלה של זוגיות חד-מינית.

הסיפור מתחולל בימי תיבת נוח, שכזכור - עלו עליה חיות שונות, זוגות זוגות, במטרה להינצל מהמבול שהשמיד את כל הארץ. הדמויות הראשיות בספר הן של יוני ומני - שני יונים ממין זכר, המבקשים לעלות על התיבה אף הם. שטכמן אמר, כי בחר דווקא יונים הן בגלל מקומה של היונה בסיפור תיבת נוח והן מפני שהחיה הזו היא סמל השלום והטוהר.

שוכני התיבה האחרים, וגם נוח עצמו, מקבלים בתחילה את בקשתם של זוג התורים בצורה שלילית - ממחשבה שמדובר ב-"משהו מוזר" ועד כדי חלחלה. שטכמן מתאר את התגובות השליליות בפרוטרוט: "אתעכב, ילדיי, על כמה מן התגובות, שהיו עד בלי די פוגעות ומעליבות. שמעו, למשל, את דברי הקוקייה: 'יון עם יון בתיבה – זו ממש שערורייה!' וטווס שפרש זנב עטור צבע קרא: 'חרגתם, אבוי, מדרך הטבע!' ועורב שסירב וצווח: 'קרע קרע! שני יונים בנים יביאו רק רע! דוגמה נלוזה ישמשו לחיות, כי רק בן עם בת ביקש נוח להחיות!"

את סוף הסיפור לא אגלה, אבל רק אספר שלעזרתם של יוני ומני נחלצה "יונה יפת כנף" שאומרת: "עולם חדש, ידידיי, מבטיח לנו נוח, ויפה השעה מריבות לזנוח". היא אף טוענת שמדובר בעולם סובלני שבו "ידורו עמנו באותה השכונה גם יון עם יון, גם יונה עם יונה. עולם שבו גם את, גברת עורבת, תהיי חופשייה להחליט את מי את אוהבת!"

"כתבתי את הספר מתוך רצון להעביר מסרים של סובלנות לילדים", אמר שטכמן. "החינוך צריך להתחיל בגיל מאוד צעיר". לדבריו, "יש בהרבה מקרים הורים שבגן של הילד שלהם יש ילד למשפחה אלטרנטיבית, והם לא תמיד יודעים איך להסביר לו את זה ומה להגיד לו. הספר יכול לסייע להם לעשות זאת, ולילד - לקבל את השונה".

הוא הוסיף, כי הספר, מעוטר באיוריה של חגית גאון, "מדגיש את הרעיון של הדיאלוג: נוח מקשיב לבקשתם של יוני ומני ולבסוף נעתר לפנייתם; היונה מעבירה לקהל החיות מסר של סובלנות; וגם מני ויוני נוקטים בקו סובלני ומתפשר, למען קירוב לבבות".

"גם בכתיבה שלי עצמה יש מסר כזה", אמר שטכמן. "הבחירה שלי להתכתב עם הסיפור המקראי מביאה עמה, לכשעצמה, מסר של ניסיון ליצור דיאלוג עם קהל דתי / מסורתי, שבדרך כלל מתנגד לנושא הזה, ולעתים אף נוקט עוינות כלפיו. אני מנסה, באמצעות השימוש בדמויות מקראיות מוכרות, להתקרב גם לקהלים האלה, ודרך הפרשנות שלי לסיפור - לנסות וליצור איתם דיאלוג".

ניתן לרכוש את הספר בחנויות ספרים שונות, דרך אתר האינטרנט של ההוצאה או באמצעות שליחת מייל לשטכמן.

תגיות
נא להמתין... נא להמתין...