אל אל ישראל!

תחת המושג "תיירות גאה" מנסים פרנסי הקהילה להפוך את כולנו לעיסה דביקה והומוגנית. מדוע פונים רק להומואים ההוללים, ולאן נעלם היחוד של תל אביב?

השבוע התבשרנו, שוב, שעיריית תל-אביב ו"האגודה" עושות יד אחת לקידום התיירות הגאה לעיר. מעולם לא הבנתי את המושג "תיירות גאה", על אף שאני מנסה במלא הכנות להבין מה משותף לצרכיו התרבותיים, מנטאליים ופיזיים של פרחול גרמני בן 22, לאינטלקטואל קנדי שנשוי לאותו בן זוג כבר 20 שנה. ועם השאלה, עולה גם התחושה שהנה שוב משטחים אותנו, קהילה שונה ורב-גונית שנאבקת להכיר בשונותה, לבלילה אחידה והומוגנית.

יש מקום לבדל צרכים והעדפות של מי שנופשים עם ילדיהם פרק זמן מוגדר ומוקצב, לעומת אלה שזמנם בידם. בין אלה הבוחרים לנפוש עם בני זוגם ובין אלה שבוחרים להתרחק מהם. בין חובבי הוללות לשמה לבין מאותגרי אמנות גבוהה והיסטוריה.

לפיכך, לא ברור לפי איזה מפתח אם בכלל, מפלחים העושים במלאכה את ההומו ה"מצוי" שאליו מיועדת פנייתם של פרנסי העיר והקהילה. יש כל כך הרבה פרמטרים כלכליים, מנטאליים ואחרים המשפיעים על בחירת יעד החופשה, שאינם קשורים כלל לזהות המינית.

האם נערך אי פעם מחקר מקיף המצביע ע"כ שגייז (ושוב מאיזה סוג?) מעדיפים בהכרח יעדים תיירותיים שבהם יותר בתי עסק (לרבות מועדונים, בארים, בתי קפה ועוד) המזוהים עם הקהילה? לכך הרי רומזת הידיעה שהתפרסמה - שהרי אחרת לא ברור מדוע הצוות המארגן את הנופשונים "הגאים" מנפנף דווקא בהנחות והטבות המובטחים לתיירים שיכבדו בנוכחותם ליינים של מסיבות לבני הקהילה. האם "התיירות הגאה" המדוברת היא תיירות גאה להומואים בני 25-35 +חריגים ששפר עליהם האפידרמיס, מזן חרמני, חובב שיטוטי רחוב תלת יומיים בחיפוש אחר מותגים, פלירטוטים בחברת גברים בעלי חזות מזרחית, עשן סיגריות וטעם מוזיקלי מחורבן?

לא כזו אטרקציה
ולא שזה רע כל כך. למה להיות קטנוניים? כל המביא ולו תייר גאה אחד לישראל הרי זה משובח. אלא שבכל זאת ראוי להסב את תשומת ליבם של המוחות הקודחים בניסיון לפתות את בני קהילתנו בעולם, לכך שישראל בכלל ות"א בפרט אינן אטרקציה תיירותית בשל מה שיש ממילא בכל בירה מערבית מצויה.

במפגשים אקראיים שהיו לי לאורך השנים עם תיירים גייז בעיר, עלתה תמיד הטענה כי ת"א מתקדמת מאי פעם אך בכך גם הולך ואובד ייחודה כיעד אקזוטי, מפתיע ומאתגר. חנויות המותגים הן אותן חנויות, בתי הקפה זהים, באר הגייז נראה ומתנהל עפ"י אותם הקודים כמו בברלין ובאמסטרדם ובהתאם גם מסיבת הריקודים. אז למה לטרוח ולבוא לכאן בכלל? איפה הייחוד? ואל תגידו לי שרק מימי הים התיכון המזוהמים, וחופי ת"א העמוסים, הם סיבה טובה להגיע עד אלינו.

נכון יותר לפתות תיירים במה שאין במקומותיהם, ואת זה יכולה ת"א הצעירה להציע. יש להחצין בפני ההומו המסוקרן, דווקא את המצב הפוליטי-דמוגראפי באזורינו הסבוך. זה שיוצר את אותו מארג אנושי-ישראלי מגוון ומרתק. מצגות המתארות למשל את הקונפליקטים בשכונת עג'מי ביפו דרך סגנונות הבניה המרהיבים שבה, עשויים לפתות הרבה יותר מהצעות לבילוי במסיבה המתאמצת כ"כ לחקות עוד ליין בברלין או באמסטרדם. ושוב, בהנחה שרוצים לפנות לציבור גייז רחב ככל האפשר ולא לזן בלבדי ומצומצם של חובבי נהנתנות חלולה, כבודה כאמור במקומה.

יש להדגיש כי ת"א מהווה אטרקציה לא בשל היותה מוקד חשוב כ"כ של עניין, אלא בשל העובדה שהיא נגישה בקלות יחסית לכל האתרים המרהיבים שממזרח, מדרום ומצפון לה. לו מן הטעם הזה, שווה היה להטריח את באי הנופשון המרוכז למסיבה המונית שתיערך בכלל מחוץ לת"א. למשל בחיק הטבע באתר בעל משמעות היסטורית-דתית, לשלוש הדתות למשל.

לא פחות משיש לדאוג להנחות בכניסה למסיבות יש לדאוג לכניסות חינם למוזיאונים ולאירועי תרבות, מחול, אמנות פלסטית ומוסיקה יחודיים. כך רבים הסיכויים לפתות דווקא את המבוססים והמשכילים מקרב התיירים הגאים. אלה שהשפעתם על דעת הקהל במקומותיהם רבה ומכרעת יותר.

לת"א יש הרבה להציע. הרבה יותר מן השילוש הקלישאתי של שמש, חול ושיער חזה מדובלל. רק אל תמכרו לנו שוב את ת"א כעיירת חוף נחשקת. חבל, ברצלונה שווה יותר ובמסיבות החוף הנחשקות של החתיכים במיקונוס אין איומי טרור ומלחמה.

נא להמתין... נא להמתין...