האבאים של גל ונועה

סופסוף אפשר לראות התעוררות בשוק ספרי הילדים שמתחיל להבשיל לאיטו ובו ניתן למצוא ניצנים ראשונים לספרים ילדים שעוסקת בנושא הלהט"בי מזוויות שונות ומגוונות. ספרה של שוש פנקס הוא תוספת מכובדת למדף ספרי הילדים הגאה

האבאים של גל ונועה - שוש פנקס. צילום: כריכת הספר.

בשנים האחרונות ניתן להבחין ביותר משפחות חד-מיניות בישראל, כתוצאה מהמאבקים החברתיים, הפוליטיים והמשפטיים. כתוצאה מכך, סופסוף אפשר לראות התעוררות בשוק ספרי הילדים שמתחיל להבשיל לאיטו ובו ניתן למצוא ניצנים ראשונים לספרים ילדים שעוסקת בנושא הלהט"בי מזוויות שונות ומגוונות.

זה לא שלא היו כאן קודם ספרים כאלו: מסיפורו של משולש ורוד לאסתי שקדי ועד אין ציפור כזו, קורציפה והדרקון המשורר לאילן שיינפלד, כבר קיימים על המדף ספרים גאים העוסקים במישרין או בעקיפין בנושאים הקשורים לקהילה הגאה. אך ההיצע דל למדי, וכשמדובר בילדים שהם צרכנים גדולים של ספרות, כל כותר ראוי ואיכותי שמצורף למאגר הספרים הגאים הוא גם בעל משמעות תרבותית וחברתית. 

כזה הוא ספרה של שוש פנקס, אמו של איתי פנקס, האבאים של גל ונועה. זהו ספר ילדים מהסוג שכיף לקרוא, משום שהוא מכיל את התמהיל הנכון והמדויק של כתיבה איכותית, בנייה נכונה של מהלך סיפורי, הגשת מידע והצגתו וכמובן - איורים מחייכים ומאירי עיניים.

הסיפור נותן הצצה לחייהם של איתי פנקס ויואב ארד, שניהם פעילים קהילתיים מרכזיים וחשובים, דרך מבטן של בנותיהן. הקונפליקט שעמו מתמודדים ילדים משתקף בסיפור, ובמיוחד בקטע שבו הילדות מבקשות לשחק ב"אבא ואבא" ונתקלות באי-הבנה מצד ילדי הגן האחרים. הסיטואציה המדומיינת הזו עשויה להעיב על כל הורה בהווה וגם הורים לעתיד שחוששים מפני התמודדות ילדיהם עם ילדים אחרים בגן ובבית הספר. 

"בּוֹאוּ נְשַׂחֵק בְּ'אַבָּא וְאַבָּא', אָמְרָה גַּל בֶּחָצֵר  לְמִרְיָם.                

"אֵיךְ אֶפְשָׁר? מַה פִּתְאוֹם?  מִשְׂחָק כְּזֶה לֹא קַיָּם!"

"בֶּטַח שֶׁכֵּן! בֶּטַח שֶׁיֵּשׁ!" נוֹעָה מִיָּד קָפְצָה בְּשִׂמְחָה,

"בּוֹא נְשַׂחֵק בְּ'אַבָּא וְאַבָּא', בְּדִיּוּק כְּמוֹ אֶצְלֵנוּ בַּמִּשְׁפָּחָה." 

 

"אֵין בָּעוֹלָם דָּבָר כָּזֶה," אָמַר בְּקוֹל זוֹעֵף, נָבוֹת,

"אַף פַּעַם לֹא שָׁמַעְתִּי עַל מִשְׁפָּחָה עִם שְׁנֵי אָבוֹת.     

בָּנִים הֲרֵי לֹא מִתְחַתְּנִים עִם בָּנִים.

חֲתֻנּוֹת זֶה תָּמִיד לְכַלּוֹת וּלְחֲתָנִים."

אפשר לקוות שספרים כמו האבאים של גל ונועה יסללו את הדרך לקראת הסברה לילדים בגיל צעיר מאוד ולעידוד של מאבק מוקדם בהומופוביה ודעות קדומות כלפי להט"בים. ועד אז, זוהי תוספת נפלאה למדף הספרים, ולכל בית עם ילדים - בין אם הם לזוג גאה או לאו. זה היופי של הספר הזה, שהוא אוניברסלי ומתאים לכולם, ובהחלט נותן סיבה טובה לגאווה.

האבאים של גל ונועה, שוש פנקס, הוצאת רימונים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    נא להמתין... נא להמתין...