חצוצרה

דן לחמן כותב על "חצוצרה", ספרה החדש של ג'קי קיי העוסק באהבה מיוחדת, המתעלה מעל להגדרות מגדר ומגיעה לשיא של רוחניות משלימה

"חצוצרה" מאת ג'קי קיי
הוצאת עם עובד (סדרת הספרייה לעם, ספרות מתורגמת), 2002
‏תרגום מאנגלית: אלינוער ברגר
267 עמודים, כריכה רכה

חצוצרן הג'ז הנודע, ג'וס מודי, מת. ובמותו מתגלה סודו הגדול.
כארבעים שנה היה נשוי למילי, במהלכן הפך למפורסם. יש להם בן מאומץ. הם חיו חיי משפחה מאושרים. מקיימים את אהבתם, ואת סודם המשותף.
ג'וס מודי החצוצרן היה אישה.

הספר המאוד יפה הזה איננו מנסה להסביר. איננו מתאר יחסים מיניים. הוא עוסק באהבה. הוא עוסק באבל, בהפרדות. בהתנתקות מהמת.
אלמנתו של ג'וס, מודי, בורחת מלונדון לכפר קטן בסקוטלנד. שם היא מתחבאת מהעיתונות. מהשערורייה. הסוד שרק היא ידעה עליו פרץ באחת. גם הבן, קולמן, לא ידע מעולם שאביו הוא אישה. גם הוא בהלם. והם כולם צריכים לאחות את החוטים. להבין את חייהם.
הרומן המרתק הזה מסופר בכמה קולות. האלמנה. הבן. עיתונאית המחפשת לרכב על הסנסציה. עוד כמה.

זה איננו ספר לסבי. מילי היא אישה הטרוסקסואלית שהתאהבה בגבר שרק אחרי כמה ימים התגלה להיות אישה. וכשאוהבים כל כך זה נראה מובן שלא משנה מי אוהב את מי. מה שנפלא בספר הוא סיפור האהבה. הירידה לרמות הרגשיות. בשום רגע לא עולה שאלת מגדר או שאלת ההתמודדות הלסבית. היא לא קיימת כלל בספר. ואולי זה יקשה על לסביות לקבל אותו ולהזדהות, לראות בו ספר לסבי. אבל מי שיתחבר לרגשות לא יוכל שלא להידבק באהבה הגדולה הזאת ולצאת מקנא.

יש תיאור אחד קצר ורופף מאוד של יחסי מין בין הבעל לאשתו. אין תיאור פלסטי ואין תשובה לשאלה של כל סקרן, מה הם בעצם עשו במיטה. הספר הוא לא על זה. בפעם היחידה שהמלה לסביות מוזכרת היא בהקשר שהאישה חושבת בפעם הראשונה שעכשיו כשהכל התגלה יכתבו בוודאי בעיתונים על הרומן הלסבי שלה, והיא ממש לא הייתה כזאת.

אין לפני את המקור האנגלי, אך אין ספק שאלינוער ברגר תרגמה בצורה יוצאת מהכלל. העברית הרגישה גורמת לספר להיראות כאילו נכתב בעברית. יפה עשו אילנה המרמן ונילי מירסקי שבחרו ספר זה להוצאה בספריה לעם של עם עובד. לא בכל יום יקבלו מנויים לביתם ספר העוסק בשונה והנסתר שהוא לא סנסציוני, לא מנסה לגרות ומעביר קשת רגשות שגם קוראים מבוגרים שלא מעסיקה אותם הפרובלמטיקה המיוחדת המשתקפת בספר, יוכלו להתחבר ולהתרגש.

הספר תופס במעיים ובאמת מרגש מאוד. כמה פעמים אפשר להגיד דבר כזה על ספר שעלה לדוכנים בהפתעה.

 


 

מבצע לגולשים: חצוצרה מאת ג'קי קיי, במחיר 52 ש"ח (במקום 72 ש"ח מחיר קטלוגי) באתר דיבוק.
תגיות
נא להמתין... נא להמתין...